Kovid-19 Aşısı Almanya’da Binlerce Kişiye Tarihi Geçmiş Kovid-19 Aşısı Uygulandı

Almanya'nın Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde binlerce kişiye son kullanma tarihi geçmiş Biontech ve Moderna aşılarının vurulduğu ortaya çıktı. 

admin 11 Ocak 2022

Almanya’nın Bavyera eyaletinin Ebersberg bölgesindeki aşı merkezinde, yaklaşık 1800 kişiye son kullanma tarihi geçmiş Biontech aşı dozu uygulandığı bildirildi.

Ebersberg’deki aşı merkezini işleten Tresec şirketinden yapılan yazılı açıklamada, hatalı etiketlenmeden kaynaklı olarak, aşı merkezinde 4-6 Ocak tarihlerinde son kullanım tarihi 31 Aralık 2021 olan Biontech aşısının kullanıldığı belirtildi. Olayın rutin kalite kontrolü sırasında işletmeci şirket tarafından fark edildiği ve Ebersberg bölge yönetimine bildirildiği aktarılırken, ilgili vatandaşların da bilgilendirildiği ifade edildi.

Kovid-19 Aşısı

Birleşik Krallık'ta Aşı Karşıtı Bir Grubun "Savaş Eğitimi" Aldığı İddiası 

11 Ocak 2022

Açıklamada aşının, uygulanan kişilerin sağlığına olumsuz etkilerinin beklenmediği belirtilerek ilgili kişilerin aşı merkezinde ücretsiz antikor ölçümü yapabileceği ve gerektiğinde tekrar aşı olabileceği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca söz konusu olay nedeniyle iki çalışanın görevine son verildiği de kaydedildi.

Tresec şirketinin müdürü Liam Klages, ülke basınına yaptığı açıklamada, söz konusu olaydan yaklaşık 1800 kişinin etkilendiğini belirtti.

Köln ve Leverkusen’da Tarihi Geçmiş Moderna Aşısı Kullanıldı

Almanya’nın Köln kentinde de 26 Aralık 2021 ve 5 Ocak 2022 tarihleri arasında 2000 kişiye son kullanma tarihi geçmiş Moderna aşısı vurulduğu ortaya çıktı. Durumu Almanya’da aşıların incelemesini yapan Paul Ehrlich Enstitüsü’ne bildiren Köln Sağlık Müdürlüğü süresi dolmuş aşıların sağlık açısından bir yan etkisi olmayacağını, ancak koruma etkinliğinin azalacağını bildirdi.

Süresi dolmuş aşı vurulan kişilere durumun bir mektupla bildirileceği açıklanırken, Köln Sağlık Müdürlüğü süresi dolmuş aşı yaptıranların aşı oldukları tarihten en erken 4 hafta en geç 3 ay sonra takviye dozu olmaları gerektiğini belirtti.

Leverkusen kentinde de kullanım süresi dolmuş Moderna aşılarının kullanıldığı tespit edildi. Kentte kullanım tarihi geçen aşı vurulanların sayısının 200 olduğu bildirilirken, ilgili kişilere ücretsiz antikor ölçümü yapma imkanı sunuldu. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |