Ayrılıkçılık Yasası Le Monde: “Airbnb, Havuzlu Ev Kiralayan Müslüman Kadınları Fişleyecek”

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre hükûmet, ev kiralama şirketi Airbnb'den havuzlu ev kiralayan Müslüman kadınları ihbar etmesini istedi. Airbnb iddiaları yalanladı.

admin 11 Ocak 2022

Le Monde gazetesi, dün yayımlanan “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele: Devletin güçlendirilmiş imkanları” başlıklı haberinde, Fransız hükûmet yetkililerinin “İslamcı ayrılıkçılıkla” mücadele için havuzlu müstakil ev kiralayan Müslüman kadınları belirlemek amacıyla internet üzerinden rezervasyon ve konaklama imkanı sağlayan Airbnb şirketiyle iş birliği yapacağı iddiasına yer verdi.

Fransa

Onaylanan Ayrılıkçılık Yasası Ne Getirecek?

6 Eylül 2021

Haberde üst düzey bir hükûmet yetkilisinin havuzlu villa kiralayan kadınları tespit etmek için Airbnb ile iş birliği yaptığı belirtildi. Bilgi talebinin ülkede yaşayan Müslümanları hedef alan “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren İlkeler” kapsamında gerçekleştiği belirtildi.

Airbnb İş Birliğini Yalanladı

Le Monde, daha sonra bu haberi güncelleyerek Airbnb ve İçişleri Bakanlığının, Müslüman kadınların havuzlu ev kiralamasının yetkililere bildirilmesi konusunda iş birliği yapıldığını yalanladığını duyurdu.

Sosyal medyada gelen yoğun tepkiler üzerine açıklama yapan Airbnb Fransa ise, “Platformumuzda ayrımcılığa yer yoktur. Airbnb’nin yerel yetkililerle böyle bir görüşmesi olmadı, gelecekte bu tür bir iş birliğine girme hedefi de yoktur.” dedi.

Le Monde gazetesinin haberinde ayrıca belediye ait havuzların belirli saatlerde sadece kadınlara ayrılmasının yasal olarak mümkün olmadığı, bunun yanı sıra kadınların özel havuzlarda yüzmesinin “devletin ve yargının meselesi olmadığı” ifadeleri kullanılmıştı.

Ağustos 2021’de yürürlüğe giren “ayrılıkçı” yasasıyla onlarca caminin kapatıldığına dikkat çekilen haberde, devletin daha önce görülmemiş şekilde mücadele ettiği “ayrılıkçılığı” tanımlamakta zorlandığı da kaydedilmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |