'Ayrılıkçılık Yasası'

Le Monde: “Airbnb, Havuzlu Ev Kiralayan Müslüman Kadınları Fişleyecek”

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre hükûmet, ev kiralama şirketi Airbnb'den havuzlu ev kiralayan Müslüman kadınları ihbar etmesini istedi. Airbnb iddiaları yalanladı.

Fotoğraf: Romain LONGIERAS / Shutterstock.com

Le Monde gazetesi, dün yayımlanan “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele: Devletin güçlendirilmiş imkanları” başlıklı haberinde, Fransız hükûmet yetkililerinin “İslamcı ayrılıkçılıkla” mücadele için havuzlu müstakil ev kiralayan Müslüman kadınları belirlemek amacıyla internet üzerinden rezervasyon ve konaklama imkanı sağlayan Airbnb şirketiyle iş birliği yapacağı iddiasına yer verdi.

Haberde üst düzey bir hükûmet yetkilisinin havuzlu villa kiralayan kadınları tespit etmek için Airbnb ile iş birliği yaptığı belirtildi. Bilgi talebinin ülkede yaşayan Müslümanları hedef alan “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren İlkeler” kapsamında gerçekleştiği belirtildi.

Airbnb İş Birliğini Yalanladı

Le Monde, daha sonra bu haberi güncelleyerek Airbnb ve İçişleri Bakanlığının, Müslüman kadınların havuzlu ev kiralamasının yetkililere bildirilmesi konusunda iş birliği yapıldığını yalanladığını duyurdu.

Sosyal medyada gelen yoğun tepkiler üzerine açıklama yapan Airbnb Fransa ise, “Platformumuzda ayrımcılığa yer yoktur. Airbnb’nin yerel yetkililerle böyle bir görüşmesi olmadı, gelecekte bu tür bir iş birliğine girme hedefi de yoktur.” dedi.

Le Monde gazetesinin haberinde ayrıca belediye ait havuzların belirli saatlerde sadece kadınlara ayrılmasının yasal olarak mümkün olmadığı, bunun yanı sıra kadınların özel havuzlarda yüzmesinin “devletin ve yargının meselesi olmadığı” ifadeleri kullanılmıştı.

Ağustos 2021’de yürürlüğe giren “ayrılıkçı” yasasıyla onlarca caminin kapatıldığına dikkat çekilen haberde, devletin daha önce görülmemiş şekilde mücadele ettiği “ayrılıkçılığı” tanımlamakta zorlandığı da kaydedilmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler