Almanya İçişleri Bakanı Faeser: “Aşırı Sağcı Memurlardan Daha Hızlı Kurtulacağız”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkede demokrasi ve çoğulcu toplum için en büyük tehdidin aşırı sağcılık olduğunu belirterek, kamu hizmetindeki aşırı sağcılar ile daha etkin mücadele sözü verdi.

admin 11 Ocak 2022

Alman Memurlar Birliğinin (DBB) yıllık toplantısında konuşan Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, içişleri bakanı olarak görevinin her türlü aşırılığa karşı çıkmak olduğunu belirtti. “Ancak şu anda demokrasimiz ile açık ve çoğulcu toplumumuz için en büyük tehdit aşırı sağcılıktır.” ifadesini kullanan Faeser, bu tehdidi kimsenin hafife almaması istedi.

ALMANYA

Almanya’da İçişleri Komisyonu Artık AfD Sorumluluğunda

9 Aralık 2021
Faeser, Almanya’da kamuda çalışan aşırı sağcılar ile ilgili kararların çoğu zaman çok uzun sürdüğü izlenimini taşıdığını ifade ederek, “anayasa düşmanlarını” daha hızlı bir şekilde kamu görevinden uzaklaştıracaklarını aktardı. Faeser, daha hızlı ve etkin kararlar verebilmek için yasal çerçevenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini, anayasaya sağlam bir şekilde bağlı olmayanların devlet dairelerinde yeri olmadığını vurguladı.

Kamu Görevlilerine Daha Fazla Koruma

Faeser ayrıca, son zamanlarda korona protestolarında gözlemlendiği gibi polis memurlarına ve gazetecilere yönelik şiddetin dayanılmaz boyutlara ulaştığını belirterek, düşmanlığa maruz kalan kamu görevlilerini korumak için de daha fazlasını yapma sözü verdi. 

Faeser ayrıca, güvenlik güçleri arasındaki yüksek aşılama oranından olumlu bir şekilde bahsederek, bu oranın yüzde 80’in üzerinde olduğunu açıkladı.  (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |