Bosna Hersek Sırp Lider Dodik, Bosna Hersek’te İş Birliği İçin Soykırım Yasasını Şart Koştu

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, Bosna Hersek kurumlarına destek için soykırımın inkarının cezalandırılmasına yönelik yasayla ilgili anlaşmazlığın çözülmesi gerektiğini söyledi.

admin 18 Ocak 2022

Dodik, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya gelmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, “Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun çıkarttığı ‘soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa’ çözüme ulaştırılmadan Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek kurumlarının çalışmasına katkıda bulunmayacak ve bu çalışmalara katılmayacak.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek

"Soykırımı İnkar Yasası Yürürlükten Kaldırılmayacak"

24 Aralık 2021

Inzko’nun 23 Temmuz’da “Bonn Yetkilerine” dayanarak çıkarttığı “soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa”, ülkenin resmî gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yasaya göre, uluslararası veya Bosna Hersek mahkemelerinde kanıtlanmış soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarını inkar eden, yücelten, önemsizleştiren veya aklamaya çalışanlar 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

10 Aralık 2021’de Dodik’in çağrısıyla Sırp Cumhuriyeti entite meclisi toplanmıştı. Oturumda Bosna Hersek devletine ait Silahlı Kuvvetler, vergi idaresi ve adli kurumlar gibi ortak kurumların yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesine yönelik tasarı tartışılmıştı.

Dodik, oturumda “İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek’in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti’nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz.” ifadesini kullanmıştı. Meclis, sunulan tasarıları kabul etmişti.

Uluslararası Toplumun Tepkisini Çekmişti

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Bosna Hersek büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonu, Sırp Entite Meclisinde onaylanan “devlet kurumlarının yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesi” kanununu sert bir dille eleştirmiş ve Meclisi bu karardan vazgeçmeye çağırmıştı.

Bosna Hersek

Krizdeki Bosna Hersek İçin Muhtemel Senaryolar

12 Ocak 2022

Bosna Hersek Savcılığı, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik başta olmak üzere Sırp Cumhuriyeti entitesindeki siyasetçiler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Sırp Cumhuriyeti entite yetkililerine seslenerek Sırp halkının çıkarlarını, Bosna Hersek’teki barış ve huzuru korumaları yönündeki tavsiyeleri dinlemeleri ve kurumların çalışmasına katkıda bulunmaları çağrısı yaptı. Vucic, “Dodik ve Sırp Cumhuriyeti entite yetkilerinden ricam, alacakları kararlarda Sırp halkını ve entitenin çıkarlarını göz önünde bulundurmalarıdır.” açıklamasını yapmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |