Düzensiz Göçmenler Göçmenler Manş Denizi’nden Geçmeyi Bekliyor

Birleşik Krallık'ta yeni bir hayat kurmak isteyen göçmenlerin Fransa'da bekleyişi sürüyor.

admin 19 Ocak 2022

Fransa’dan Birleşik Krallık’a geçerek yeni bir hayat kurmak isteyen yüzlerce düzensiz göçmen, kış soğuğunun zorlu şartlarında Manş Denizi’nin Fransa tarafında bekliyor.

Manş Denizi’nden Birleşik Krallık’a Geçişler

Göç

Manş Denizi'nde Göçmen Krizi Aşılamıyor

18 Aralık 2021

Manş Denizi üzerinden Birleşik Krallık’a gitmeye çalışan düzensiz göçmenler, Fransa‘nın kuzeybatısındaki kıyı kenti Calais’de toplanıyor. Çoğunluğu Afrika ülkelerinden gelen düzen göçmenlerin Calais‘yi seçme nedeni Birleşik Krallık’a en yakın liman kenti olmasından kaynaklanıyor. Düzensiz göçmenlerin bir kısmı botlarla, bazıları da gemilere kaçak olarak binerek ülkeye geçmeye çalışıyor.

Göçmenler Birleşik Krallık’a gitmek için beklerken Calais kentinin içindeki parklarda, köprü altlarında veya ormanlık alanda çadırlarda kalıyor. Calais Belediyesi yetkilileriyle polis zaman zaman göçmenlerin çadırlarını zorla kaldırıyor. Bazı yardım kuruluşlarıysa düzensiz göçmenlere yemek ve giysi dağıtıyor.

Fransa’dan Birleşik Krallık’a Geçişler Artıyor

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

Birleşik Krallık’ın geçişleri engelleme çabalarına rağmen her yıl binlerce göçmen Manş Denizi’ni aşmayı başarıyor. 2021’de denizi geçip Birleşik Krallık’a varanların sayısı 28 bini aştı. Bu sayının 2020’deki geçişlerin üç katı olduğu belirtiliyor.

Bu tehlikeli geçişler sırasında zaman zaman trajik olaylar da meydana geliyor. Son olarak Calais kentinden 24 Kasım’da Birleşik Krallık’a geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan botun batması sonucu 17 erkek, biri hamile 7 kadın ve 3 çocuk yaşamını yitirmişti.

Manş Denizi’ndeki bu facianın ardından hayatını kaybedenlerin Irak, İran, Afganistan, Etiyopya, Somali ve Mısır’dan gelen göçmenler olduğu açıklanmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |