Düzensiz Göçmenler Mahkemeden Sığınmacı Krizi Nedeniyle Devlete Kınama ve Para Cezası

Belçika'da mahkeme, devleti ve sığınmacıların kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil'i kınama ve para cezasına çarptırdı.

admin 24 Ocak 2022

Brüksel Asliye Hukuk Mahkemesi, sığınma başvurusu alınmayan ya da kalacak yer sağlanmayan göçmenlerle ilgili çıkan kriz nedeniyle devleti ve sığınmacıların kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil‘i mahkum etti. Mahkeme sığınma başvurusu alınmayan ve kalacak yer sağlanmayan mülteciler nedeniyle devlete ve Fedasil’e kınama cezası verdi. Ayrıca “en az bir kişiye kalacak yer verilmeyen veya en az bir kişinin sığınma başvurusunun alınmadığı her iş günü” için her ikisinin de 5 bin avro ceza ödemelerine hükmetti.

GÖÇ

Refakatsiz Çocukların AB'ye İltica Başvuruları İki Kattan Fazla Arttı

23 Aralık 2021

2021’in son aylarında Fedasil’in başkent Brüksel’deki merkezi Petit Chateau’nun önünde uzun kuyruklar oluşmuş, refakatsiz çocukların varlığı da dikkati çekmişti. İçeri alınmayı bekleyen göçmenler, merkezin önünde çadır kuruyor ve geceleri burada geçiriyordu. Belediye görevlileri tarafından çadırları sökülip çöpe atılan göçmenlerin ise özel eşyalarını alarak sağanak yağmur altında beklemeye devam etmeleri gündemi meşgul etmişti. Kasım 2021’de sivil toplum örgütleri, konuyu mahkemeye taşımıştı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |