'GÖÇ'

Refakatsiz Çocukların AB’ye İltica Başvuruları İki Kattan Fazla Arttı

Refakatsiz çocukların Avrupa Birliğine (AB) yaptığı iltica başvuruları sene başından eylül ayına kadar iki katından fazla artış gösterdi.

@ Nicolas Economou / Shutterstock.com; değişiklikler: Perspektif

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, Eylül 2021’de AB’ye yapılan toplam iltica başvuruları, Kovid-19 salgını öncesi seviyeleri geçti. Bunlar içerisinde 2 bin 800 refakatsiz çocuk da çeşitli AB ülkelerine başvurdu. Ocak 2021’de bu rakam 1300 olarak kaydedilmişti. Bu çocuklar adına 660 başvuru Avusturya’ya yapıldı. Belçika 390, Hollanda ise 300 kimsesiz çocuğun sığınması için başvuru aldı.

UNICEF‘ten 3 Aralık’ta yapılan açıklamada, 2020’de UNICEF kaydı altına alınan kimsesiz çocukların sayısında yüzde 142 artış olduğu ifade edilmiş, Afganistan’dan 7 bin 750’den fazla çocuğun kayıt altına alındığı bildirilmişti. Eurostat, Eylül 2021’de geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 58’lik artışla 60 bin 800 kişinin ilk kez sığınma başvurusu yaptığını, bunun 13 bin 800’ünün Afgan olduğunu duyurmuştu.

Belçika’da Sığınmacılara Barınak Temini Krizi Sürüyor

Belçika’da ise alınan ek önlemlere rağmen başkent Brüksel’de sığınmacılara barınak bulunamamasından kaynaklanan kriz çözülemedi. Sığınmacıların kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil, ay başında otellerle boş odaları için anlaşma yapmıştı. Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi de 17 Aralık’ta Avrupa Birliğinin konuyla ilgili kuruluşu Avrupa İltica Destek Ofisinden (EASO) konteyner ve personel temini talep etmişti. Buna rağmen sığınma talebinde bulunan kişilerin kabul merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturmaya devam ettiği görüldü. Mahdi, Mecliste dün yaptığı açıklamada, “Hafta başlarında her zaman daha fazla insan görülüyor. Dün ve bugün, erkeklere yer bulmak imkansızdı ancak refakatsiz çocuklar artık sokaklarda değil.” ifadesini kullanmıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler