FRANSA Cezayir Bağımsızlık Savaşı’na İlişkin Adli Soruşturma Arşivleri Açıldı

Fransa, Cezayir Bağımsızlık Savaşı'na ilişkin 1954-1966 dönemindeki adli ve polis soruşturma arşivlerini açtı.

ehisim 23 Aralık 2021

Fransız resmi gazetesinde yayımlanan Kültür Bakanlığı kararnamesiyle, 1 Kasım 1954-31 Aralık 1966 döneminde Cezayir Savaşı bağlamında Fransız sömürge yönetimine yönelik işlenen tüm eylemlere dair davaların arşivlerinin kamuoyuna açıldığı belirtildi. Bu belgelerin, adli ve polis soruşturmalarını içerdiği ifade edilen kararnamede, bunların ulusal arşivler, denizaşırı ulusal arşivler, vilayet ve polis arşivleri, Savunma Bakanlığı ile Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı arşivlerinde tutulan belgeleri kapsadığı kaydedildi. Söz konusu arşivler, 75 yıl daha kamuoyuna açılmayacaktı ancak Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, 10 Aralık’ta Cezayir’de 1954-1962’deki savaşta polis ve jandarmanın adli soruşturmalarıyla ilgili arşivleri belirtilen tarihten 15 yıl önce açacaklarını açıklamıştı.

Kararda Cezayir Etkisi

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da martta yaptığı açıklamada, Cezayir Bağımsızlık Savaşı’yla ilgili 50 yıldan eski gizli arşivlere ulaşılmasının önünü açma sözü vermişti. Cezayir ile Fransa arasındaki ilişkiler, Macron’un Cezayir tarihinin gerçeklere dayalı olmadığını, Fransa’ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini öne sürmesinin ve Osmanlının ülkedeki hakimiyetini “sömürgecilik” olarak tanımlamasının ardından gerilmişti. Macron’un açıklamaları, Cezayir’de hem resmi hem sivil kanattan yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Fransız yönetiminin arşivlerin açılma kararını erkene alma adımını, Cezayir’le ilişkilerde yükselen tansiyonu düşürmek için attığı belirtiliyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |