'Kovid-19'

Belçika’da Omicron Endişesi: Kovid-19 Tedbirleri Sıkılaşıyor

Belçika, Omicron varyantı endişesiyle, Noel tatili döneminde Kovid-19 vakalarını düşük tutabilmek için mevcut uygulamaları sertleştirdi.

Fotoğraf: @Dursun Aydemir - Anadolu Ajansı

Başbakan Alexander de Croo, Belçika hükûmetinin İstişare Komitesinin toplantısı sonrasında basına yaptığı açıklamada, “Bu dönemde takviye doz aşıyı olmaktan daha önemli bir şey yok. Bugün ben de oldum.” dedi. Croo’nun açıkladığı yeni tedbirlere göre, 26 Aralık’tan itibaren iç ve dış mekan fark etmeksizin 200 kişiye kadar kapasiteli tüm aktiviteler yasaklanacak. Buna katılımcıların ayakta olmadığı, sinema, tiyatro ve konserler de dahil olacak.

Açık havada, stant ya da çadırlarda düzenlenen Noel marketleri, benzeri kültürel etkinlikler, performanslar ve kongreler durdurulacak. Toplu alışverişler en fazla iki kişi tarafından birlikte yapılabilecek, iki müşteri arasında 10 metrekarelik alan bırakılacak.

Profesyonel ya da amatör spor oyunları içeride ya da dışarıda olup olmadığı fark etmeksizin seyircisiz oynanacak. Haftada 4 gün evden çalışma zorunluluğu ve kafe ile restoranların en geç saat 23.00’te kapanması kuralları devam edecek. İstişare Komitesi, ocak 2022’nin ilk haftasında yeniden toplanacak.

Ölümler Düşüyor

Belçika, vaka sayılarının hızla artması nedeniyle 17 Kasım’dan bu yana tedbirleri aşamalı olarak sıkılaştırmıştı. Bunun üzerine Kovid-19 vakalarında birkaç haftadır azalma görülmüştü.

Son bir haftanın günlük ortalamasını dikkate alan Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano’nun verilerine göre, yeni günlük vaka sayısı 8 bin 300 civarında seyrediyor. Bu sayı 1 ay önce 20 binin üzerindeydi. Ölümlerde ve hastaneye yatışlarda da düşüş devam ediyor. Her gün hastaneye yatırılan kişi sayısı yüzde 34 azalarak 173’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 36’ya indi.

Toplam Ölüm Sayısı 28 bin 35 Oldu

Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün (Sciensano) verilerine göre, ülkede dün 43 kişinin daha yaşamını yitirmesinden sonra salgının başından beri Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı 28 bin 35 oldu. Avrupa’da salgından en fazla etkilenen ülkelerden olan 11,4 milyon nüfuslu Belçika‘da bugüne kadar 2 milyon 14 bin vaka tespit edildi.  (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler