'Avusturya'

Avusturya’da “Başörtüsü Yasağının” Pazarlık Konusu Yapıldığı İddiası

Avusturya’da çoğunlukla Müslüman ve yabancıların desteklediği Yeşiller Partisi'nin koalisyon görüşmelerinde, devlete bağlı bazı kurumlarda partiye yakın isimlerin görevlendirilmesi karşılığında öğretmenlere yönelik olası bir başörtüsü yasağına destek vereceğini ileri süren yazışmalar ortaya çıktı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Başta Avusturya Haber Ajansı APA olmak üzere çok sayıda ulusal basın yayın organında, yolsuzluk soruşturması nedeniyle başbakanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan Sebastian Kurz’un o dönemde genel başkanlığını yürüttüğü Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi’nin koalisyon görüşmelerine ilişkin bazı “ek yazışmalar” kamuoyuyla paylaşıldı.

Ülke siyasetinde yeniden tansiyonun yükselmesine neden olan yazışmalarda, Avusturya’da çoğunlukla Müslüman ve yabancıların desteklediği Yeşiller’in kamu yayıncı kuruluşu ORF’nin yönetim kurulunda partiye yakın isimlerin yer alması karşılığında ÖVP’nin yürürlüğe sokmak istediği öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağına destek vereceği ileri sürülüyor.

“Bu Anlaşma, Ciddi Bir Güven İhlalidir”

“Ek yazışmalarda” Yeşiller’in başörtüsü yasağı üzerinden pazarlık yapmasına muhalefet partileri başta olmak üzere pek çok farklı çevreden sert tepkiler geldi.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, dönemin Başbakanı Kurz ve ekibinin Müslüman, göçmen ve yabancı karşıtı çok sayıda düzenlemesine “Bu partinin neden itiraz etmediği daha iyi anlaşılıyor” yorumu yaptı.

Avusturya İslam Federasyonu’nun (AIF) yaptığı yazılı açıklamada Yeşiller’in, özellikle de Şansölye Yardımcısı Werner Kogler’in iddialarla ilgili açıklama yapmasına yönelik çağrıda bulunuldu.

AIF söz konusu anlaşmadan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, “Müslümanlar ve onların anayasal güvence altına alınmış hakları siyasetin oyuncağı değildir. Belirli bir dine mensup kadınlara karşı kasıtlı olarak ayrımcılık yapan gizli bir anlaşma, ciddi bir güven ihlalidir. Federal hükûmetin İslam politikasını ve Müslümanlara karşı tutumunu acilen yeniden gözden geçirmesi ve anayasa temeline oturtması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Yeşiller İddiaları Yalanladı

Bünyesinde Türkiye kökenli bir milletvekili de bulunduran Yeşiller ise ek yazışmalarda yer alan ifadelerin kesinlikle pazarlık konusu yapılmadığını savundu.

Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, söz konusu yazışmaların Kurz’a yakın isimler tarafından basına sızdırıldığı iddiasında bulunarak, öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağının Kurz’un görüşü olduğunu ancak kendilerinin bunu “asla kabul etmediklerini” ileri sürdü.

Kogler, koalisyon görüşmelerinde bazı görevlere kimin getirileceğinin her zaman pazarlık konusu olduğunu ancak başörtüsü yasağını pazarlık konusu yapmadıklarını, böyle bir maddenin de hükümet programında yer alamadığını anlattı.

Avusturya‘da ÖVP ve Yeşiller koalisyon hükümeti 1 Ocak 2020’de tarafların anlaşmasıyla kurulmuş, iki partinin hükümet programında sözde “siyasal İslam”la mücadele ve ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağının ortaokullara da getirilmesi yer almıştı.

Anayasa Mahkemesinin ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağını anayasaya aykırı bulması nedeniyle başörtüsü yasağının eğitim sisteminin ileri kademelerinde uygulanmasının önü kesilmişti. (AA/P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler