Belçika Belçika, Kongo’dan Çalınan Eserleri İade Edecek

Belçika ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), sömürge döneminde Kongo'dan çalınarak Belçika'ya götürülen binlerce değerli eser ve objenin iadesi için yasal zemin oluşturulmasında anlaştı.

Enise Yılmaz 31 Ocak 2022

Belçika ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) hükümetleri, sömürge döneminde Kongo’dan çalınarak Belçika’ya götürülen binlerce değerli eser ve objenin iadesi için yasa tasarısı ve yasal çerçeve belgesini onayladı. Tasarı, Kongo’dan yağmalanan objelerin ve malların Belçika devletinden özel mülkiyete geçirilmesine imkan tanıyor. Böylece Belçika’da bulunan objelerin Kongo’ya geri götürülmesinin yasal yolu açılıyor.

Tasarı ayrıca hangi objelerin iade edileceğini belirlemek için gerekli bilimsel yöntemler ve mali araçlarla ilgili çerçeve oluşturuyor. İki ülkenin iadeler konusunda oluşturulacak bilimsel komisyonu ortaklaşa finanse etmesi planlanıyor.

Herhangi bir objenin iadesi için Belçika veya KDC yetkililerinin başvurusu gerekecek. Komisyon, başvuruya konu objenin yasa dışı şekilde Belçika’ya götürüldüğüne karar verirse bu obje, masrafları Belçika devleti tarafından karşılanarak Kongo’ya gönderilecek.

Kongo’dan kaçırılan binlerce eser ve objenin gelecek yıllarda esas yerlerine gönderilmesi bekleniyor.

Kongo Sömürgesi

Kongo, yaklaşık 80 yıl boyunca Belçika’nın sömürgesi olarak kalmıştı. Özellikle 1885 ile 1908 arasındaki Kral 2. Leopold döneminde, şu anda Kongo Demokratik Cumhuriyeti olan ülke yıllarca yağmalanmıştı.

Kral 2. Leopold, milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, uygulamalarıyla zaman içinde “Kongo Kasabı” olarak anılmıştı. Kongo, Belçika’dan bağımsızlığını 1960’ta kazanmıştı. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |