'Birleşik Krallık'

Boris Johnson Başbakanlık Binasındaki Partiler İçin Özür Diledi

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Başbakanlık binasında düzenlenen ve Kovid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen partilerle ilgili yayımlanan raporu tamamıyla kabul ettiğini belirterek, milletvekillerinden özür diledi.

Fotoğraf: Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Johnson, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sue Gray’in hazırladığı raporun, polisin talebi üzerine sınırlandırılmış şekilde yayımlanmasının ardından Avam Kamarası’nda açıklamalarda bulundu. Gray’in raporundaki genel bulguları “tam olarak” kabul ettiğini söyleyen Johnson, “Doğru yapamadığımız şeyler ve bu meselenin ele alınış şekli için üzgün olduğumu söylemek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Johnson, salgının herkes için zor bir süreç olduğunu ve ülke genelindeki insanlardan büyük fedakarlıklar yapmasını istediğini aktararak, insanların hissettiği öfkeyi anladığını dile getirdi. “Özür dilemek yetmez. Bu, aynada kendimize bakmamız ve öğrenmemiz gereken bir an.” diyen Johnson, raporda dile getirilen endişeleri gidermek için Başbakanlık Konutu ve Kabine Ofisi’nin işleyişinde gerekli değişiklikleri yapacağını kaydetti.

Johnson, “Anladım ve düzelteceğim. Bu ülkenin insanlarına sorunun ne olduğunu bildiğimi söylemek istiyorum.” dedi.

 “Polis Soruşturmasının Sonuçlanmasını Beklemeliyiz”

Başbakan Johnson, Gray’in ilettiği bilgiler ve Başbakanlıktaki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında polisin başlattığı soruşturmanın sonuçlarının da beklenmesi gerektiğine işaret etti.

Milletvekillerinin, Johnson’a, polis soruşturması sona erdikten sonra Gray’in raporunun tamamının yayımlanmasını taahhüt edip etmeyeceğini sorması üzerine Johnson, herhangi bir taahhütte bulunmadığını ve kararın daha sonra verileceğini ifade etti. Johnson, Muhafazakar Parti Milletvekili Steve Baker’ın, tüm Kovid-19 kurallarına titizlikle uyan ve bunun için çok acı çeken insanlara mesajının ne olduğunu sorması üzerine, bu kişilerin salgını kontrol etmeye yardımcı olduklarını söyleyerek, yaptıkları fedakarlık için teşekkür etti.

“Başbakan ya Kuralları Okumadı ya da Onun İçin Geçerli Olmadığını Düşündü”

Parlamentoda söz alan eski Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May de “liderlerin kurallara uyma konusunda bir örnek oluşturması” gerektiğini belirterek, Kovid-19 düzenlemelerinin halkın özgürlüğüne önemli kısıtlamalar getirdiğini bildirdi. May, bu nedenle halkın, başbakanın kuralları okuması ve anlaması konusunda haklı bir beklenti içinde olduğunu söyledi.
May, “(Başbakan Johnson) Ya kuralları okumadı, ya kuralları anlamadı ya da onun için geçerli olmadığını düşündü. Hangisiydi?” şeklinde bir soru yöneltti.

“Johnson Polis Soruşturmasının Arkasına Saklanıyor”

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Keir Starmer da Johnson’ın, Sue Gray’in raporu hazır olduğunda tam olarak yayımlanması sözünü tutması gerektiğini vurgulayarak, “Ancak raporun açıklanan hâlinin mümkün olan en kötü sonuç olduğu zaten aşikar.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz halkının Johnson’ın doğru olanı yapıp, istifa etmesi gerektiğine inandığını dile getiren Starmer, buna karşılık Johnson’ın utanç duymadığını ve polis soruşturmasının arkasına saklandığını kaydetti.

Başbakanlıkta Düzenlenen Partiler İçin “Liderlik Başarısızlığı” Tespiti

Sue Gray’in bugün yayımlanan raporunda, soruşturmaya konu etkinliklerin bazılarının, “halk sağlığı açısından taşıdığı riskler ve halka nasıl görünebilecekleri göz önüne alındığında ülke genelinde neler olduğu konusunda çok az düşünülerek yapıldığı” ifade edildi. Raporda, bazı toplantılarda, “yalnızca hükûmetin kalbinde çalışanlardan beklenen yüksek standartlar değil aynı zamanda o sırada tüm İngiliz halkından beklenen standartlara uymada ciddi başarısızlıklar olduğu” belirtildi.

Raporda ayrıca, “Farklı zamanlarda 10 Numara (Başbakanlık) ve Kabine Ofisi’nin farklı bölümleri, liderlik ve muhakeme başarısızlıkları gösterdi. Bazı olayların gerçekleşmesine izin verilmemeliydi.” ifadesi kullanıldı. Başbakanlık binasının bahçesinin “uygun olmayan” bir şekilde “izin veya gözetim olmaksızın” toplanmalar için kullanıldığının vurgulandığı raporda, biri Başbakan Johnson’ın binadaki kişisel dairesinde olmak üzere toplam 12 etkinliğin polis tarafından soruşturulduğu kaydedildi.

Johnson Özür Dilemişti

Başbakanlıkta kısıtlamaların ihlal edildiği öne sürülen parti veya etkinliklerin sayısı, Johnson’ın 2020’deki ilk karantina sırasında Kovid-19 kısıtlamalarına aykırı olmasına rağmen bir doğum günü partisi yaptığının ortaya çıkmasıyla 17’ye yükselmişti. Johnson’ın bunlar arasında yer alan ve 20 Mayıs 2020’de Başbakanlık bahçesinde düzenlenen bir partiye de katıldığı belirlenmişti.
İddiayı doğrulayarak özür dileyen Johnson, “kendi içkinizi getirin” denilerek personelin davet edildiği etkinliğin “iş etkinliği” olduğunu sandığını söylemişti.

Muhalefet ve Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’den bazı milletvekilleri Başbakan’ın istifasını isterken, düzenlenen etkinliklerle ilgili kıdemli memur Gray bir rapor yazmakla görevlendirilmişti. 
Bu arada polis de Gray’in ilettiği bilgiler ve Başbakanlıktaki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında kendi soruşturmasını başlatmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler