'Kovid-19 Aşısı'

Alman Hükûmeti Aşı Hedeflerini Tutturamadı

Alman hükûmetinin Kovid-19 salgınında öngördüğü aşı hedeflerine ulaşamayacağı belirtildi. Hedefe ulaşmadaki başarısızlığın insanların aşı olmak istememesinin yanı sıra aşı kampanyasındaki iletişim hatalarından kaynaklandığı belirtildi.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Hebestreit, yaptığı açıklamada, 31 Ocak’a kadar nüfusun yüzde 80’ine en az ilk doz aşı uygulama hedefinin kaçırıldığını çok net bir şekilde ifade etmek gerektiğini söyledi.

Hebestreit, 31 Ocak itibarıyla halkın 75,8’ine birinci aşı dozu uygulandığı bilgisini paylaşarak “Bu daha öncekinden daha iyi bir rakam ama yüzde 80 değil.” dedi.

Hedefe ulaşamama sebebinin, insanların aşı olmak istememesinin yanı sıra aşı kampanyasındaki iletişim hatalarından da kaynaklanabileceğini ifade eden Hebestreit, Noel Bayramı öncesinde aşı kampanyasının iyi bir şekilde devam ettiğini ve bazı günlerde 1 milyon kişinin aşı olduğunu ancak Noel’den sonra aşı olma isteğinin istenilen seviyeye çıkmadığını kaydetti.

Alman hükûmeti, 26 Aralık’tan itibaren 31 Ocak’a kadar birinci, ikinci ve hatırlatıcı doz olmak üzere 30 milyon doz aşı yapma hedefini de yakalayamadı. Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre 26 Aralık ile 30 Ocak tarihleri arasında yaklaşık 17,4 milyon doz aşı yapıldı.

Almanya’da Toplam Kovid-19 Vaka Sayısı 10 Milyona Yaklaştı

Öte yandan Almanya’da son 24 saatte 78 bin 318 Kovid-19 vakası tespit edildi. RKI’den yapılan açıklamaya göre, ülkede toplam Kovid-19 vaka sayısı 9 milyon 815 bin 533’e yükseldi.

Aktif vaka sayısının 2 milyon 75 bin 300 olduğu ülkede, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 1176,8 olarak belirlendi. Son 24 saatte 61 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 117 bin 786’ya çıktı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler