Andres Behring Breivik Mahkeme Breivik’in Şartlı Tahliye Talebi İçin Kararını Verdi

2011 yılında Norveç'te onlarca kişiyi silahlı saldırıyla öldüren seri katil Breivik'in şartlı tahliye talebi karara bağlandı.

2 Şubat 2022

Norveç mahkemesi, 2011’de 77 kişiyi öldüren seri katil Anders Behring Breivik’in şartlı tahliye talebini reddetti. 3 yargıçtan oluşan Telemark Bölge Mahkemesi, Breivik’in şartlı tahliye talebini karara bağladı.

Tahliye İhtimali Bir Risk Olarak Değerlendirildi

Mahkeme kararında, Breivik’in 22 Temmuz 2011’deki terör eylemlerine dönebilecek davranışlar sergileyebileceğine dair “açık bir risk” olduğunu bildirdi. Bu kapsamda, Breivik’in bu talebi reddedilirken, karara itiraz edilebileceği aktarıldı.

Breivik’in şartlı tahliye duruşmalarında bilirkişi olarak yer alan psikiyatr Randi Rosenqvist, sanığın halen toplum için tehlikeli olduğu görüşünü paylaşmıştı. Ayrıca, Breivik’in hareket tarzında büyük değişimler gözlemlemediğini belirtmişti.

2011’de Gerçekleşen Toplu Katliam

Srebrenitsa

Yeni Sağcı Hareketin İlham Kaynağı: Srebrenitsa Soykırımı

11 Temmuz 2021

Çoğu çocuk 77 kişinin katili, Nazi selamı vererek ve ulusal sosyalizm üzerine nutuk çektiği 18 Ocak’taki mahkemede verdiği ifadede, kendini şiddetten uzaklaştırdığını ve 10 yıl asgari cezasını çektikten sonra serbest kalmak istediğini söylemişti.

Anders Behring Breivik’in Haziran 2011’de hükûmet binalarının bulunduğu bölgede düzenlediği bombalı saldırıda, 8 kişi hayatını kaybetmişti. Breivik, bundan 2 saat sonra da Sosyal Demokrat Parti gençlik örgütünün Ütoya Adası’ndaki yaz kampında ateş açarak 69 kişiyi katletmişti.

Breivik, Norveç‘teki en yüksek ceza olan 21 yıla mahkum edilmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |