'Göç'

“Birleşik Krallık Hâlâ 1980’li Yılların Göç Sistemini Kullanıyor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Krallık'ın ekonomik göçü ve yasa dışı göçü idare edişini "ikiyüzlülükle" suçladı.

Fotoğraf: Shutterstock | Değişiklikler: Perspektif

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İngilizler, ekonomik göçü ikiyüzlülükle yöneten 1980’li yılların sistemine sahip olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı. Macron, La Voix du Nord gazetesine verdiği demeçte, göç konusu hakkında Birleşik Krallık’la gerçeğe dayalı bir diyaloğun yeniden inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Göç Etmenin Yasal Yolları Yok”

“İngilizler, ekonomik göçü ikiyüzlülükle yöneten 1980’li yılların sistemine sahip olmaya devam ediyor. (Birleşik Krallık’a) Göç etmenin yasal yolları yok.” diyen Macron, Birleşik Krallık’ın yasa dışı göçü kabul ettiğini ancak göçü yasal hale getirmesi gerektiğini belirtti.

Macron, bu konuda baskılarını artıracaklarını kaydetti.

Olası yaptırımlarla ilgili soruya yanıt veren Macron, “Yaptırımlar ne demek? İnsanların ölmesi riskini göze alarak teknelerin (Manş Denizi‘nden) gitmesine izin mi vermeliyiz? Saçma ve gayriinsani durumun esiriyiz. Baskının daha geniş bir çerçeveyle Avrupa’dan gelmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hayatının Kaybedenlerin Sorumluluğu Birleşik Krallık’a Ait”

Manş Denizi’nde hayatını kaybedenlerin sorumluluğunun Fransa’ya değil Birleşik Krallık’a ait olduğunu savunan Macron, Avrupa’nın sınırlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Manş Denizi’nde Kasım 2021’de en az 27 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan krizi, Fransa ile Birleşik Krallık arasında gerginliğe neden olmuştu.

Fransa İçişleri Bakanlığının verilerine göre, geçen yıl 52 bin düzensiz göçmen Manş Denizi’nden Birleşik Krallık’a geçmeye çalıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler