Göç “Birleşik Krallık Hâlâ 1980’li Yılların Göç Sistemini Kullanıyor”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Krallık'ın ekonomik göçü ve yasa dışı göçü idare edişini "ikiyüzlülükle" suçladı.

2 Şubat 2022

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İngilizler, ekonomik göçü ikiyüzlülükle yöneten 1980’li yılların sistemine sahip olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı. Macron, La Voix du Nord gazetesine verdiği demeçte, göç konusu hakkında Birleşik Krallık’la gerçeğe dayalı bir diyaloğun yeniden inşa edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Göç Etmenin Yasal Yolları Yok”

Göç

Manş Denizi'nde Göçmen Krizi Aşılamıyor

18 Aralık 2021

“İngilizler, ekonomik göçü ikiyüzlülükle yöneten 1980’li yılların sistemine sahip olmaya devam ediyor. (Birleşik Krallık’a) Göç etmenin yasal yolları yok.” diyen Macron, Birleşik Krallık’ın yasa dışı göçü kabul ettiğini ancak göçü yasal hale getirmesi gerektiğini belirtti.

Macron, bu konuda baskılarını artıracaklarını kaydetti.

Olası yaptırımlarla ilgili soruya yanıt veren Macron, “Yaptırımlar ne demek? İnsanların ölmesi riskini göze alarak teknelerin (Manş Denizi‘nden) gitmesine izin mi vermeliyiz? Saçma ve gayriinsani durumun esiriyiz. Baskının daha geniş bir çerçeveyle Avrupa’dan gelmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hayatının Kaybedenlerin Sorumluluğu Birleşik Krallık’a Ait”

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

Manş Denizi’nde hayatını kaybedenlerin sorumluluğunun Fransa’ya değil Birleşik Krallık’a ait olduğunu savunan Macron, Avrupa’nın sınırlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Manş Denizi’nde Kasım 2021’de en az 27 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan krizi, Fransa ile Birleşik Krallık arasında gerginliğe neden olmuştu.

Fransa İçişleri Bakanlığının verilerine göre, geçen yıl 52 bin düzensiz göçmen Manş Denizi’nden Birleşik Krallık’a geçmeye çalıştı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |