Fransa Fransız Belediye Başkanı Piolle’den Başörtülü Sporculara Destek

Senatoda kabul edilen ve spor müsabakalarında başörtüsü yasağını öngören yasa teklifinin tartışıldığı Fransa'da Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, başörtülü kadınların spor müsabakalarında ve kamuya açık alanlarda başörtüsü takabileceğini belirtti.

admin 20 Şubat 2022

Senatoda kabul edilen ve spor müsabakalarında başörtüsü yasağını öngören yasa teklifinin tartışıldığı Fransa‘da Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, başörtülü kadınların spor müsabakalarında ve kamuya açık alanlarda başörtüsü takabileceğini belirtti.

Piolle, Europe 1 radyosunda yaptığı açıklamada, kadınların kamuya açık alanlarda başörtüsü takabileceğini, insanların istediği dinî simgeleri taşıyabileceğini söyledi. Fransa yasalarının ve laikliğin buna izin verdiğini ifade eden Piolle, hiç kimsenin bir dinin yaşanmasını engellemeyeceğini kaydetti. Piolle, “Neden yasaları değiştirmek istiyoruz? Neden hep bundan (başörtüsünden) bahsediyoruz? Neden bir dinin inançlarını yerine getirerek yaşayamıyoruz?” dedi.

Kış olimpiyatlarında dinî sembollere izin verildiğini ifade eden Piolle, 2024 Paris Olimpiyatları’nda sporcuların dini semboller taşıyabileceğini ve istediği gibi giyebileceğini vurguladı. Piolle, karşılaşmalarda başörtüsünü yasaklayan Fransa Futbol Federasyonun (FFF) yasalara aykırı davrandığını belirtti.

Eric Piolle, Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Elisabeth Moreno’nun başörtülü kadınların futbol oynayabileceğine yönelik ifadelerini hatırlattı. Moreno, 10 Şubat’ta yaptığı açıklamada, başörtülü kadınların futbol oynayabileceğini, kadınların ayrımcılığa uğramadan spor yapmalarını desteklediğini belirtmişti.

FRANSA

Fransa’da Başörtüsü Yasağı Protestosunu Engelleyen Emniyet Müdürüne Ceza

10 Şubat 2022

Ulusal Mecliste Görüşülüyor

Ulusal Meclis, 19 Ocak’ta Senatonun kabul ettiği ve spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini görüşüyor. Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclisin de bunu onaylaması gerekiyor. Teklifin kabul edilmesi halinde Fransa‘daki spor federasyonları ve bağlı kuruluşlarca düzenlenen spor müsabakalarında, “bariz dini sembollerin” kullanılmasına izin verilmeyecek.

50 uluslararası sporcu, 9 Şubat’ta Liberation gazetesinde yayımladığı ortak bildiride, Fransız Senatosunun spor müsabakalarında başörtüsü yasağını öngören yasa teklifine karşı çıkmıştı. Paris Emniyet Müdürlüğü, Senatonun söz konusu yasa teklifine karşı 9 Şubat’ta yapılması planlanan gösteriyi yasaklamış, ardından Paris İdare Mahkemesi bu yasağı iptal etmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |