Fransa Fransa’da Başörtülü “Kadınlar Günü” Afişi, Polemikler Sebebiyle Kaldırıldı

Fransa'nın Nantes kentinde belediyeye ait reklam panosuna "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" kapsamında asılan başörtülü bir kadının bulunduğu afiş, polemikler üzerine kaldırıldı.

admin 20 Şubat 2022

Fransa‘nın Nantes kentinde belediyeye ait reklam panosuna “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında asılan başörtülü bir kadının bulunduğu afiş, polemikler üzerine kaldırıldı. Refah ve Dayanışma Derneği, Pays de la Loire bölgesindeki Nantes’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için her yıl yaptıkları etkinlik çerçevesinde, bir panoya belediyenin bilgisi dahilinde afiş astı. Derneğin logosunun da bulunduğu afişte, başörtülü bir kadınla birlikte “Kadınlar ayı”, “Nantesli kadınların yüzü” yazıları yer aldı.

Nantes Belediyesi muhalif isimlerinden Cumhuriyetçiler (LR) partisinden Laurence Garnier, Twitter’dan yaptığı açıklamada, afişi paylaşarak belediyenin başörtülü bir kadını ön plana koyduğunu ve bunun laikliğe aykırı olduğunu savundu.

“Proje Belediye Tarafından Sübvanse Edilmedi”

Dosya: "Avrupa'da Başörtü Yasakları"

Fransa'da Başörtüsü Yasaklarının Çeyrek Asırlık Tarihi

2 Temmuz 2018

Garnier, Nantes Belediyesini “kamu fonlarını, cemaatçiliği finanse etmekte kullanmakla” suçladı. Garnier’nin iddialarına Twitter’dan cevap veren Nantes Belediyesi Başkan Yardımcısı Bassem Asseh, derneğin “Kadınlar Günü” projesi kapsamında belediyeye başvurduğunu ancak projeyi sübvanse etmediklerini aktardı. Asseh, afişin sübvanse edilen derneklere ayrılan panolardan birine asıldığını, ardından kaldırıldığını belirtti.

Avrupa Konseyi’nin 28 Ekim 2021’de başörtülü kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa karşı başlattığı “başörtülü kampanya” da Fransa‘nın girişimleri sonucu iptal edilmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |