Hartz IV Almanya’da Sosyal Yardım Ödeneğindeki Cezalandırma Kaldırılıyor Mu?

Almanya, Hartz IV sosyal yardım ödeneği şartlarını yerine getirmeyenlere uygulanan para kesme cezasını sonlandırma kararı aldı.

Burak Gücin 4 Mart 2022

Almanya Hartz IV olarak bilinen sosyal yardım ödenekleri şartlarına uymayanlara uyguladığı cezaları kaldırıyor. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’ın kamuoyuyla paylaştığı bilgiye göre, Hartz IV ödeneği alabilmek için çeşitli yükümlülükleri yerine getirmeyenlere uygulanan yaptırım ve para kesme cezası yaz aylarından itibaren kaldırılacak.

Hartz IV Sosyal Yardımı Yerine “Halk Ödeneği”

Almanya

Almanya’da Sosyal Yardımda İsme Göre Kesinti

21 Ocak 2022

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil,  Hartz IV ödeneği cezalarının kaldırılmasınınyıl sonuna doğru uygulanmaya konulması beklenenHalk ödeneği”ne (Alm. Bürgergeld) geçiş sürecinin ilk adımı olarak gerçekleştirileceğini açıkladı. Koalisyon hükûmeti, dar gelirliler için Hartz IV (446 avro) yerine Bürgergeld ödeniğini getirme kararı almıştı.

Federal Anayasa Mahkemesi’nin, Hartz IV sosyal yardım ödeneği alanlara uygulanacak olan para kesme cezasının asgari geçim seviyesini tehlikeye atacağı gerekçesi ile kaldırılmasını istemesinden sonra Hartz IV ödemelerini yapan Federal İş Ajansı uygulamayı gecici bir süre için ertelemişti.

Federak hükûmetin mart ayı içinde konuyu tam olarak karara bağlayacağı açıklandı. Medyaya yansıyan bilgilere göre, Hartz IV ödeneği yerine geçecek olan Bürgergeld alanlara yönelik de çeşitli yaptırım ve para kesme cezası söz konusu olacak. (P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |