Fransa Fransa’da Müslümanlara Ait Okulun Kapatılması Tepki Çekti

Fransa’da, Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler yasası kapsamında Müslümanlara ait olduğu belirtilen özel bir okulun kapatılması tepki çekti.

admin 23 Mart 2022

Seine-Maritime Valiliği, yakın zamanda, belirlenen eğitim yasası ve bağlı olduğu “Educ’ and Valeurs” anlaşmasının dışında kaldığı gerekçesiyle 24 Ağustos 2021’de yürürlüğe giren “İslami ayrılıkçılıkla mücadele” olarak da bilinen tartışmalı “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasası kapsamında Rouen kentinde bir özel okulu kapattı. Rouen Belediye Başkanlığının yorum yapmadığı kapanmaya, ülkedeki Müslüman çevreler tepki gösterdi.

Domes&Minarets adlı oluşum, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Müslümanlara ait yapıların parçalanmasına Rouen’deki okulun kapatılmasıyla devam edildiği belirtildi.

 

Kapatmaya tepki gösteren bir Twitter kullanıcısı da ayrılıkçılık yasasının Müslümanları bir araya getiren kültürel, dinî, sosyal dokuyu parçalamak, Müslümanlara yönelik “cadı avı” için bir araç olduğunun altını çizdi.

Öte yandan ilkokul seviyesinde 2014’ten bu yana varlık gösteren okulun hâlihazırdaki 14 öğrencisinin kayıtlarının en kısa sürede başka okullara alınacağı öğrenildi.

Fransa

Onaylanan Ayrılıkçılık Yasası Ne Getirecek?

6 Eylül 2021

Seine-Maritime Valiliği, 17 Mart’ta “Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarının, radikal İslamcılık ve toplumsal ayrılıkçılıkla mücadele birimleri aracılığıyla bu okulları denetim altına almak için harekete geçtiğini” ve söz konusu okulun, Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler yasası kapsamında kapatıldığını açıklamıştı.

Açıklamada, söz konusu okula Şubat ve Eylül 2021’de, bu yıl ise ocak ayında yapılan denetimlerde eğitimin yeterli titizlik ve ciddiyetle yapılmadığının belirlendiği ileri sürülerek okula gönderilen uyarıların yöneticilerce dikkate alınmaması üzerine Valiliğin okulu kapatma kararı aldığı belirtilmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |