Rusya-Ukrayna Ukraynalı Mülteci Kabul Eden Ülkelere Maddi Yardım Kararı

Avrupa Parlamentosu, Ukraynalı mültecileri ağırlayan Avrupa Birliği ülkelerine 3 milyar 400 milyon avro yardım etme kararı aldı.

8 Nisan 2022

Avrupa Parlamentosu (AP), Ukraynalı mültecileri kabul eden Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere 3 milyar 400 milyon  avro yardım yapmayı öngören kararı onayladı.

Nüfusunun Yüzde 1’inden Fazla Mülteci Kabul Eden Ülkelere Yardım

Entegrasyon

Ukraynalı Mültecilerin Almanya'daki Durumu

1 Nisan 2022

Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulunda, Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle ülkesinden ayrılan Ukraynalı mültecileri ağırlayan AB üyesi ülkelere 3 milyar 400 milyon avro yardımı öngören karar 1 “hayır” oyuna karşı 549 “evet” oyuyla kabul edildi, 8 milletvekili ise çekimser kaldı.

Kararda, 3 milyar 400 milyon avronun React-EU fonundan sağlanacağı belirtildi.

Ukrayna’ya komşu AB ülkeleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya ve nüfuslarının yüzde 1’inden fazla mülteci kabul eden Avusturya, Bulgaristan, Çekya ve Estonya’ya gecikmeden ve herhangi bir fatura ibrazı olmadan fonun yüzde 45’inin gönderileceği kaydedildi.

Yardım Alacak Polonya’dan 7 Milyon Mülteci Tahmini

Polonya Fonları ve Bölgesel Politika Bakan Yardımcısı Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Polonya’da kalması muhtemel Ukraynalı mülteci sayısını 2 milyon 800 binden 7 milyon 300 bine çıkardıklarını açıkladı. Jedynak, yaptığı açıklamada, Polonya’nın şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon 500 bin Ukraynalı mülteciyi kabul ettiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu

"Ukraynalı Mültecilere Suriyelilerden Farklı Davranılmasına Karşıyız"

21 Mart 2022

Ukraynalı mültecilerin bir kısmının başka ülkelere gittiğine dikkat çeken Jedynak, yapılan analizlere göre savaşın devam etmesi halinde 11 milyon Ukraynalının ülkelerini terk edebileceğini söyledi.

Jedynak, daha fazla mülteciye ev sahipliği yapabileceklerini belirterek “7 milyon 300 bin mültecinin Polonya’da kalabileceğini değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana 4 milyon 215 bin Ukraynalının ülkeden kaçtığını bildirdi. Rusya’nın saldırıları altındaki Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki Kramatorsk kentinden batıdaki güvenli bölgelere tahliye edilmek üzere istasyona gelen onlarca Ukraynalı sivil, tren garında yoğunluk oluştuğu bildirildi. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |