'Almanya'

Rusya-Ukrayna Savaşı Bağlantılı Haftada 200 Suç İşleniyor

Almanya'da, Rusya-Ukrayna Savaşı ile bağlantılı olarak Ruslara ve Ukraynalılara yönelik haftada yaklaşık 200 suç işlendiği bildirildi.

19 Nisan 2022 admin
Fotoğraf: @Belikova Oksana Shutterstock.

Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, Rusya-Ukrayna Savaşı ile bağlantılı haftada yaklaşık 200 suç işlendiğini belirterek, “Bunların çoğu Rus kökenlilere, ancak toplumuzdaki Ukrayna kökenlilere karşı da.” ifadesini kullandı.

Münch, bunların çoğunlukla tehdit, hakaret veya mala zarar verme gibi suçlar olduğuna dikkati çekti.

Bu sayının artıp atmayacağının savaşın seyrine bağlı olacağına işaret eden Münch, BKA’nın eyaletlerde ve federal kurumlardaki bilgileri topladığını ve sürekli durum değerlendirmesi yaptığını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na Destek Verme Soruşturmaları

Öte yandan, “Redaktionsnetzwerk” adlı gazeteciler ağının haberine göre, Almanya’da savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa destek verildiği gerekçesiyle 140’tan fazla soruşturma başlatıldı.

Haberde, soruşturmaların büyük bölümünün “Z” harfinin sembol olarak kullanılması nedeniyle açıldığı ifade edildi.

Almanya’da, Rusya’nın Ukrayna savaşında askeri araçların üzerine beyaz boyayla yazdığı “Z” harfinin ülkede savaşı destekleme sembolü olarak kullanılması hâlinde 3 yıla kadar hapis cezası verilebileceği bildirilmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler