Azınlık Hindistan’da Müslümanlara Ait Mülklerin Yıkılmasına Müdahale

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, Müslümanlara ait mülklerin yıkımını durdurdu.

20 Nisan 2022

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, başkent Yeni Delhi’deki Hanuman Jayanti Festivali sırasında Hindu gruplarla Müslümanlar arasında çıkan gerilimin ardından Müslümanlara ait olan mülklerin buldozerlerle yıkılmasının durdurulmasına karar verdi.

Hindistan’daki Müslüman Azınlığın Durumu

ABD

“ABD, Hindistan'da Müslümanlara Ayrımcılığa Karşı Harekete Geçmeli”

7 Nisan 2022

News24’ün haberine göre, Yüksek Mahkeme, Yeni Delhi’nin Jahangirpuri bölgesinde Müslümanların mülklerine yönelik buldozerli yıkım girişimlerinin durdurulmasına karar vererek konunun yarın görüşüleceğini bildirdi.

Ülkenin en büyük dini cemaati Ulama-i Hind, iktidardaki Hindistan Halk Partisi (Bharatiya Janata Partisi- BJP) tarafından yönetilen eyaletlerde Müslümanlara ait mülklerin yıkılmasına müdahale edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Mahkeme kararı, BJP’nin yönetimindeki eyaletlerde “suç önleme adı altında başta Müslümanlar olmak üzere azınlıkların yok edilmeye başlanmasını” önlemek amacıyla cemaatin mahkemeye başvurusunun ardından geldi.

Müslümanlara Ait Mülkler Buldozerle Yıkılmıştı

Hindu gruplarla Müslümanlar arasında çıkan çatışmaların ardından, Madya Pradeş eyaleti Başbakanı Shivraj Singh Chauhan, isyancıların kimliğinin belirlenemediğini bildirirken, Madya Pradeş İçişleri Bakanı, şiddetten Müslümanları sorumlu tutmuştu.

Yetkililer, şiddete teşvik etmekle suçlanan Müslümanlara ait yaklaşık 50 mülkü buldozerle yıkmıştı. Polis, yıkılan mülklerin yasa dışı yollarla inşa edildiğini savunurken hukuk uzmanları yıkımların yasal olmadığını belirtmişti.

Uluslararası Af Örgütünün açıklamasında, yıkımların azınlıklar için “toplu ceza anlamına geldiği” ifade edilerek “kapsamlı, tarafsız ve şeffaf bir soruşturma” çağrısında bulunulmuştu.

23 Kişi Gözaltına Alındı

Yeni Delhi’de 16 Nisan’da düzenlenen Hanuman Jayanti Festivalinde başkente bağlı Jahangirpuri bölgesindeki geçit töreni sırasında Hindu gruplarla Müslümanların arasında taş fırlatılmasıyla gerginlik başlamıştı. Olaylarda 10 kişi yaralanmış ve polis gruplara müdahale etmişti.

Başörtüsü Yasağı

Hindistan’daki Başörtüsü Yasağı Müslüman Kızların Eğitimini Engelliyor

4 Nisan 2022

Hindistan’da 14 muhalefet partisinin lideri, Hindu festivallerinde nefret konuşmaları ve şiddet olaylarına yönelik yaptıkları ortak açıklamada, festivallerin toplumu ayrıştırmak için kasten kullanıldığını belirtmişti. Ülke genelindeki eyaletlerde son dönemlerde yaşanan toplumsal şiddetten endişe duyduklarını vurgulayan muhalefet liderleri, resmi görevlerdeki kişiler tarafından yapılan ve desteklenen nefret söylemleri ve eylemlerden “son derece endişeli” olunduğunu vurgulamıştı.

Ülkede, Müslümanlar ile Hindular arasındaki geniş çaplı şiddet olayları en son Şubat 2020’de yaşanmıştı. Bu olaylarda, Yeni Delhi’de çoğunluğu Müslüman 51’i sivil 53 kişi hayatını kaybetmiş, en az 250 kişi yaralanmıştı.

Emniyet yetkilileri, çatışmayla ilgili isyan ve yasa dışı toplanma suçlarıyla gözaltına alınanların sayısının 23’e yükseldiğini açıklamıştı. Yetkililer, bir kısmı sabıkalı olan 23 kişiden 2’sinin 18 yaşından küçük olduğunu ifade etmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |