Uygur Türkleri Çin’de Zorla Çalıştırma Uygulaması Sona Mı Eriyor?

Çin, ILO'nun zorla çalıştırmaya ilişkin sözleşmelerini yasama gündemine aldı.

20 Nisan 2022

Çin’de yasama organı işlevini gören Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) zorla çalıştırma uygulamalarını yasaklayan sözleşmelerini onaylamak üzere gündemine aldı.

Çin’deki Yasal Durum

Uygur Türklerine Yönelik Soykırım

Geoffrey Nice: “Uygur Halk Mahkemesi Sivil Toplumun İşleyişinin Bir Örneği”

7 Ocak 2022

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, Komite, dün başlayan oturumda diğer yasa değişikliği tekliflerinin yanı sıra ILO’nun 1930 tarihli “Zorla Çalıştırma Sözleşmesi” ile 1957 tarihli “Zorla Çalıştırmanın Kaldırılması Sözleşmesi”nin onaylanmasını da görüşecek.

Çin, ILO’nun 8 temel sözleşmesinden 4’ünü onaylarken 1930 tarihli “Zorla Çalıştırma Sözleşmesi”, 1948 tarihli “Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması Sözleşmesi”, 1949 tarihli “Örgütlenme ve Toplu Sözleşme Hakkı Sözleşmesi” ile 1957 tarihli “Zorla Çalıştırmanın Kaldırılması Sözleşmesi”nin olduğu 4 temel sözleşmeyi henüz onaylamadı.

Sincan’da “Zorla Çalıştırma” İddiaları

Çin son yıllarda, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “zorla çalıştırma” yoluyla üretim yapıldığına dair iddiaların hedefi olmuştu.

Soykırım

Uygur Halk Mahkemesi: "Çin Soykırım Yapıyor"

10 Aralık 2021

ABD Kongresi, Aralık 2021’de Çin’in Uygur Özerk Bölgesi‘nde Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dinî azınlıkların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD’ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Washington yönetimi ayrıca iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetimi sözcüleri, zorla çalıştırmanın var olduğu iddialarını “Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar” olarak nitelemiş; Sincan’daki insan hakları durumunun, gerçeklere aykırı şekilde karalanmaya çalışıldığını savunmuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |