Almanya Almanya’da Vatandaşlığı Olmayanlara Seçim Hakkı Verilmesi İçin Gösteri Yapıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de ülkede Alman vatandaşlığı olmayanlara seçimlerde oy kullanma hakkı verilmesi için gösteri yapıldı.

admin 24 Nisan 2022

Almanya’nın başkenti Berlin’de ülkede Alman vatandaşlığı olmayanlara seçimlerde oy kullanma hakkı verilmesi için gösteri yapıldı.

Irkçılık Karşıtı Eylem Birliği (ABA), “Deutsche Wohnen ve Diğerlerini Kamulaştırın” adlı oluşum, Seebrücke Berlin Derneği ve “Bizsiz Olmaz, Yüzde 14” girişimi tarafından Kreuzberg ilçesinde Kottbusser Tor Meydanı’nda “Herkese seçim hakkı tanınmadan demokrasi olmaz” sloganıyla düzenlenen gösteriye çok sayıda kişi katıldı. “Herkese oy hakkı” afişinin de asıldığı gösteride çeşitli dillerde konuşmalar yapıldı ve Almanya’da yaşayan yabancı ülke vatandaşlarına da oy hakkı verilmesi için imza kampanyası düzenlendi.

Eylemi organize edenlerden olan Garip Bali, burada yaptığı konuşmada, seçimlerde herkese oy hakkı verilmesi için 70 yıldan fazla süredir mücadele verildiğini belirterek “Bu ülkede 10 milyon insan seçim hakkından yoksunsa bu bir demokrasi ayıbıdır. Bunu bir an önce kapatmak için birlikte mücadele etmekten başka bir çare yok.” dedi.

10 Milyon İnsan Seçim Hakkından Mahrum

Dosya: Avrupa'da Türkiye Kökenlilerin Siyasi Temsili

Siyasal Katılımın Vazgeçilmez Unsuru: Siyasal Temsil

1 Temmuz 2021

Almanya’da sırf Alman vatandaşı olmadığından dolayı federal ve eyalet düzeyinde 10 milyon insanın oy kullanma hakkından mahrum bırakıldığını, bunun büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayan Bali, “Bu bir dışlanma, horlanma, ikinci sınıf muamelesi görmekten başka bir şey değildir.” ifadesini kullandı.

Bali, Berlin eyaletinde aralıkta kurulan yeni hükûmetin koalisyon protokolünde “Alman vatandaşı olmayanlar için eyalet ve ilçeler düzeyinde oy kullanma hakkını sağlamak için federal düzeyde koşulları oluşturma” sözünü verdiğine, ancak hükûmetin kurulmasından 100 gün sonra bu konuda hiçbir adımın atılmadığına dikkati çekti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |