Almanya Almanya’nın KRV Başbakanı Wüst: “Ezan Entegrasyona Katkı Sağlayabilir”

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst, Köln Büyükşehir Belediyesinin cuma günleri camilerde hoparlörden ezan okunmasına izin veren kararı hakkında, ezanın entegrasyona katkısının olabileceğini belirtti.

admin 26 Nisan 2022

Almanya genel seçimlerinde Hıristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’in eyalet başbakanlığı görevini bırakmasıyla ​​​​​​​27 Ekim 2021’de bu görevi teslim alan ve 15 Mayıs’ta Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılacak seçimde Almanya Hristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) KRV Başbakan adayı olan Wüst, Neue Züricher Zeitung’a yaptığı açıklamada, bulundukları toplumda Müslümanların inançlarını özgürce yaşamaları gerektiğini kaydetti.

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

Almanya’da İlk Ezan: Düren Camisi’nin 34 Yıllık Ezan Geçmişi

1 Kasım 2018

Köln Büyükşehir Belediyesi’nin şehirde açıktan ezan okunmasına izin veren kararını eleştirdiği yönündeki haberlere atıfta bulunan Wüst, bu konunun geniş toplumsal mutabakatla dikkatli şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı ve “Ezan entegrasyona katkı sağlayabilir.” ifadesini kullandı.

Wüst, Müslümanların inançlarını icra etmekte özgür olmaları gerektiğinin altını çizerek, “KRV’de farklı inançlardan insanların göçü, zenginleştirici, uzun bir geçmişe sahip. Alman ekonomik mucizesi göçmenler olmadan mümkün olmazdı. Onlara ve torunlarına burada kaldıkları için minnettarım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Şehrimizin Ayrılmaz Bir Parçası”

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, daha önce söz konusu uygulamayla alakalı anayasal olarak korunan din özgürlüğüne atıfta bulunarak söz konusu projenin, dinin karşılıklı kabulünün bir işareti olduğunu belirtmişti. Reker, “Müslüman hemşehrilerimiz, şehrimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bundan şüphe duyan Köln’ün kimliğini ve barış içindeki birlikte yaşam kültürümüzü sorguluyor demektir. Şehrimizde kilise çanlarının yanı sıra ezan sesinin duyulması, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve bu çeşitliliğin burada yaşandığını gösterir.” ifadelerini kullanmıştı.

“Ukrayna Politikası Yanlış”

Açıklamalarında Ukrayna meselesine de  değinen Wüst, federal hükûmetin iktidar ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Ukrayna politikasını eleştirerek , “SPD’nin bizi uluslararası alanda tecrit etmesini ve Ukrayna’yı terk etmesini rahatsız edici buluyorum. Sosyal Demokratlar yanlış yolda.” görüşünü paylaştı.

Sadece KRV eyaletinde, Ukrayna’da yerlerinden edilmiş 120 bin kişinin olduğu bilgisini veren Wüst, mülteci konusunun kendilerini daha uzun süre meşgul edeceğini dile getirdi. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |