Fransa'da İslam El Faruk Camii İçin Danıştay Kararı Açıklandı

Fransa’da Danıştay, El Faruk Camii'nin açık kalmaya devam etmesine hükmetti.

Burak Gücin 27 Nisan 2022

Fransa’da Danıştay, İçişleri Bakanlığının El Faruk Camisi’nin açık kalmasına ilişkin itirazını reddetti. Cami Derneği Pessac Müslümanlar Birliğinin avukatı Sefen Guez Guez, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Danıştayın İçişleri Bakanlığının El Faruk Camii’nin açık kalmasına ilişkin itirazını reddederek, açık kalmasının devamına hükmettiğini belirtti.

Guez Guez, Bakanlığın Danıştaya sunduğu dava dosyasında, camiyi teröre teşvik etmekle bağdaştıracak hiçbir kanıt bulunmadığına dikkat çekerek, kararın emsal karar teşkil ettiğini kaydetti.

El Faruk Camii 6 Aylığına Kapatılmıştı

Fransa

Fransa Camileri Kapatmaya Devam Ediyor

12 Ocak 2022

Gironde Valiliği, 14 Mart’ta “radikal İslam’ı” savunduğu ve “selefi” ideolojisini yaydığı gerekçesiyle Pessac’daki camiyi 6 aylığına kapatma kararı almıştı. Bunun üzerinde Pessac Müslümanlar Birliği, avukatı aracılığıyla camiyi kapatma kararına ilişkin Bordeaux İdari Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

23 Mart’ta Bordeaux İdari Mahkemesi, Gironde Valiliğinin 14 Mart’ta aldığı camiyi 6 aylığına kapatma kararını iptal etmişti. Ardından İçişleri Bakanlığı, mahkemenin kararına itiraz etmişti. Danıştayda kapatma kararının iptal edilmesine yönelik İçişleri Bakanlığının itirazını değerlendirmek üzere 13 Nisan oturum düzenlemişti.

Fransa’da, 2021’in ağustos ayında kabul edilen “ayrılıkçılık” yasasının ardından camiler başta olmak üzere ülkedeki İslami kurum ve dernekler İçişleri Bakanlığının sıkı kontrollerine tabi tutuluyor. Paris yönetimi, bu yasa aracılığıyla Müslümanların hayatına müdahale etmesi nedeniyle eleştiriliyor. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |