Filistin-İsrail AB, İsrail’in Filistin Köylerine Yönelik Planlarını Kınadı

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin köylerinde yıkım, tahliye ve yerleşimleri genişletme planlarını kınayarak bunları durdurma çağrısında bulundu.

admin 10 Mayıs 2022

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Filistin köylerinde yıkım, tahliye ve yerleşimleri genişletme planlarını kınayarak bunları durdurma çağrısında bulundu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell‘in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail Yüksek Mahkemesinin geçen hafta Mesafir Yatta bölgesindeki tahliye davaları hakkında karar verdiği, buna göre 1200’den fazla Filistinlinin zorla tahliyesi ve evlerinin yıkılması tehlikesi bulunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Yerleşimlerin genişletilmesi, yıkımlar ve tahliyeler uluslararası hukuka göre yasa dışıdır. AB bu tür olası planları kınamakta ve uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukukundaki yükümlülükleri gereği İsrail’e yıkımlarla tahliyeleri durdurma çağrısında bulunmaktadır.” ifadesi yer aldı.

Yıkımlar ve Tahliyeler Gerginliği Artırıyor

Filistin-İsrail

Filistin, UCM’ye İsrail’e Soruşturma Açma Çağrısında Bulundu

10 Mayıs 2022

AB, İsrail’in uyguladığı yıkımlar ve tahliyelerin iki devletli çözümü tehdit ettiğini ve zaten yüksek olan gerginliği artırdığını vurguladı.

İsrail ordusu 2000’de “askeri alan” olduğu iddiasıyla Filistinli bedevilerin yaşadığı El-Halil kırsalındaki Mesafir Yatta bölgesinde bulunan 8 köyün tahliyesi için dava açmıştı. İsrail, bu bölgelerin 1980’den bu yana kullanım dışı olduğunu iddia ederek bölge sakinlerinin yerlerinden edilmesini talep ederken, Filistinliler bu iddiaları yalanlıyor.

El-Halil’in güneyinde yer alan bu köylerin bulunduğu bölge Filistinliler tarafından “Mesafir Yatta” olarak isimlendirilirken İsrail buraya “Cebel el-Halil” diyor.

“Mesafir Yatta”, Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Antlaşması” çerçevesinde A, B ve C bölgelerine ayrılan Batı Şeria’nın “C” bölgesinde yer alıyor. İsrail, bu bölgede Filistinlilerin inşa faaliyetlerini engelliyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |