Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu Seçimleri İçin Sandığa Gidiyor

Almanya'nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da 13 milyon seçmen, bugün Eyalet Parlamentosu seçimleri için oy kullanacak.

admin 15 Mayıs 2022

Almanya’nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) 13 milyon seçmen, bugün Eyalet Parlamentosu seçimleri için oy kullanacak.

Başkenti Düsseldorf olan ve Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı eyalette yarın 199 sandalyeli meclis için 29 partinin yarışacağı seçimlerde, 300 bini Türkiye kökenli olmak üzere, 13 milyon seçmen sandığa gidecek. Eyalet Parlamentosu seçimlerinde milletvekili olmak için 30’u Türkiye kökenli, 880 aday yarışacak.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Seçimleri

KRV Eyalet Seçimleri: Siyasi Partiler İslam ve Müslümanlar İçin Ne Vadediyor?

13 Mayıs 2022

Yapılan son anketlere göre, iktidar ortakları olan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) yüzde 31, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10 oy oranına sahip. CDU’nun en yakın rakibi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı ise yüzde 28 olarak anketlere yansıyor. Seçim barajının yüzde 5 olduğu seçimlerde, diğer partiler ise oy sıralamasına göre, Yeşiller yüzde 15, Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 7, Sol Parti yüzde 4, diğerleri ise yüzde 5 olarak görülüyor.

Anketlere göre, KRV Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst’ün partisi CDU’nun seçimleri önde götürdüğü görülürken, seçim sonunda koalisyon hükümeti azınlığa düşeceği için Başbakan Wüst’ün yeni bir ortakla ikili ya da üçlü koalisyon hükümeti kurabileceği öngörülüyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |