'Almanya'

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu Seçimleri İçin Sandığa Gidiyor

Almanya'nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da 13 milyon seçmen, bugün Eyalet Parlamentosu seçimleri için oy kullanacak.

Fotoğraf: @Dursun Aydemir-AA

Almanya’nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) 13 milyon seçmen, bugün Eyalet Parlamentosu seçimleri için oy kullanacak.

Başkenti Düsseldorf olan ve Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı eyalette yarın 199 sandalyeli meclis için 29 partinin yarışacağı seçimlerde, 300 bini Türkiye kökenli olmak üzere, 13 milyon seçmen sandığa gidecek. Eyalet Parlamentosu seçimlerinde milletvekili olmak için 30’u Türkiye kökenli, 880 aday yarışacak.

Yapılan son anketlere göre, iktidar ortakları olan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) yüzde 31, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10 oy oranına sahip. CDU’nun en yakın rakibi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı ise yüzde 28 olarak anketlere yansıyor. Seçim barajının yüzde 5 olduğu seçimlerde, diğer partiler ise oy sıralamasına göre, Yeşiller yüzde 15, Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 7, Sol Parti yüzde 4, diğerleri ise yüzde 5 olarak görülüyor.

Anketlere göre, KRV Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst’ün partisi CDU’nun seçimleri önde götürdüğü görülürken, seçim sonunda koalisyon hükümeti azınlığa düşeceği için Başbakan Wüst’ün yeni bir ortakla ikili ya da üçlü koalisyon hükümeti kurabileceği öngörülüyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler