FRANSA Fransa’da Havuzlarda Tesettür Mayoya İzin, Yargı Engeline Takıldı

Fransa’da mahkeme, Grenoble Belediyesinin yüzme havuzlarına kadınların tesettür mayoyla girebilmesine izni veren kararını askıya aldı.

ehisim 26 Mayıs 2022

Grenoble İdari Mahkemesi, kentin Belediye Meclisinin 16 Mayıs’ta onayladığı yeni havuz kurallarındaki tesettür mayoya izin veren düzenlemeyi askıya aldı. Mahkeme, bu maddeyi “kamu hizmetlerinin tarafsızlığına aykırı” buldu.

Belediye Başkanının İtirazı

Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, Twitter mesajında, mahkemenin kararına itiraz ederek Danıştaya başvuracaklarını duyurdu. 16 Mayıs’ta Grenoble Belediye Meclisi, kamuya ait yüzme havuzlarına yönelik düzenlemelerde değişikliğe giderek tesettür mayosunu da kapsayan kıyafet serbestisi getirmişti. 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen bu düzenleme, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talimatı üzerine İsere Valisi tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Tesettür

Fransa’da Tesettür Mayo Tartışmaları Devam Ediyor

20 Mayıs 2022

Danıştay Yasak Getirilemeyeceğine Hükmetmişti

Daha önce Fransa’da “burkini” olarak anılan tesettür mayoya ilk yasak, Cannes Belediyesi tarafından plajlarda uygulanmıştı. Ülkenin güneyindeki bazı belediyelerin de yine bu yönde karar alması üzerine Müslüman sivil toplum örgütleri yasağı yargı merciilerine taşımıştı. Danıştay, 26 Ağustos 2016’da tesettür mayoya plajlarda yasak getirilemeyeceğine hükmetmişti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |