Filistin-İsrail BM’den İsrail’e: “Filistinli Bedevilerin Köyünü Tahliye Girişimi Durdurulsun”

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in güneyindeki Necef (Negev) Çölü bölgesinde, Filistinli bedevilerin yaşadığı bir köyün tahliye edilmesi ve yıkılmasına yönelik girişimlerin durdurulması çağrısında bulundu.

admin 4 Haziran 2022

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in güneyindeki Necef (Negev) Çölü bölgesinde, Filistinli bedevilerin yaşadığı bir köyün tahliye edilmesi ve yıkılmasına yönelik girişimlerin durdurulması çağrısında bulundu.

BM uzmanlarından yapılan yazılı açıklamada, Necef’te bulunan Ras Cerabah köyünde yaşayan ve İsrail’in yasal statü tanımadığı 500 civarında bedevinin zorla tahliye edilme tehlikesi altında olduğu belirtildi. Necef’te yeni yerleşim birimleri kurulmasına yönelik İsrail’in martta aldığı kararla bu bölgedeki köy sakinlerinin sadece bedevilerin yaşadığı verimsiz arazilere sürülerek toplumdan uzaklaştırılmasının planlandığı ifade edildi.

İsrail’den Resmi Bir Cevap Yok

İsrail hükümetinin bu köye “izinsiz girdiğini” öne sürdüğü bedevi azınlığın Ras Cerabah‘ta uzun zamandır yaşadığı aktarılarak köyün boşaltılmasına yönelik faaliyetleri durdurması için İsrail’e çağrıda bulunuldu.

BM uzmanlarının, ülkedeki azınlıklara karşı ayrımcı politikaları durdurma çağrısını İsrail’e ilettiği fakat İsrail hükümetinin resmi bir cevap vermediği vurgulandı. Zorunlu tahliyelerin durdurulması için BM uzmanlarının ilgili yetkililerle temas halinde olmayı sürdürecekleri kaydedildi.

Filistin

BM, İsrail Mahkemesinin Filistinlileri Zorunlu Tahliye Kararına Tepki Gösterdi

17 Mayıs 2022

İsrail yönetimi, en son 27 Mart’ta Necef’te 5 yeni Yahudi yerleşim birimi inşasını onaylamıştı.

Necef Bölgesi

Necef bölgesindeki Arap köylerine elektrik ve su gibi hayati altyapı hizmetlerini sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinli bedevilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor. Necef Çölü’nde tamamı Filistinli bedevi 85 bin kişinin yaşadığı 38 Arap köyü bulunuyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail bugüne kadar 220 bin İsrail vatandaşı Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü’nün 11 milyon dönümüne el koydu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |