Cami Saldırıları Avusturya’da Camiye İslam Karşıtı Saldırı

Avusturya'da kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından Sollenau Yeşil Camii'nin dış duvarlarına, ırkçı ve İslam karşıtı yazılar yazıldı.

admin 7 Haziran 2022

Aşağı Avusturya eyaletine bağlı Sollenau’da bulunan İslam Federasyonu Viyana’ya (IFW<) bağlı Yeşil Camii’ne kimliği belirsiz bir kişi tarafından boyalı saldırı yapıldı. Cami yetkililerinin yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde kimliği belirsiz bir kişinin caminin bulunduğu araziye izinsiz şekilde girerek, dış duvarlara İslam karşıtı ve ırkçı ifadeler yazdığı belirtildi.

IFW Sollenau Yeşil Camii Başkanı Samet Balcancı, olayla ilgili büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, saldırıyı gördükten hemen sonra polise gittiklerini, polisin olayla ilgili soruşturma başlatacağını belirttiklerini aktardı. Balcancı, bu saldırının camiye yönelik ilk saldırı olmadığını, daha önce de camiye yönelik çeşitli saldırı ve tehditler yapıldığını belirtti. Daha önce yaşanan bu saldırıları da polise ilettiklerini ancak faillerin bulunmadığını bir sonuç alınamadığını kaydetti.

Saldırgan Güvenlik Kamerasında

Boyalı saldırının gece 3:00 sularında yapıldığını güvenlik kameraları görüntülerinden tespit edildi. Kamera görüntülerinde saldırıyı yapan kişinin çok rahat tavırlar sergilemesinin dikkat çekici olduğunu aktaran Başkan Balcancı, saldırganın otomatik lambalar falan yandığında hiç korkmadan devam ettiğini bir duvar bittikten sonra rahatça kadınlar tarafına gidip saldırısına devam ettiğini söyledi.

Caminin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da bu saldırının sadece camiye karşı değil, tüm bir dinî cemaate, onun mensuplarına ve din özgürlüğüne yönelik olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada “Bu nedenle bu İslamofobik eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor ve siyasetteki sorumlulardan ırkçı saldırılar gerçekleştiren aşırılık yanlılarının da hesap vermelerini ve böyle bir şeyin toplumumuzda yeri olmadığına dair açık bir sinyal vermelerini bekliyoruz.”  dendi. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |