'Fransa Genel Seçimler'

Fransa’da İktidar ve Muhalefetin Oy Oranı Başa Baş Görülüyor

Fransa’da İçişleri Bakanlığının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, genel seçimin ilk turu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un etrafında toplanan Ensemble (Birlikte) ittifakı ile solcu Jean-Luc Melenchon'un girişimiyle kurulan Nupes ittifakının oy oranı başa baş görülüyor.

Fotoğraf: Shutterstock / Jo Bouroch | Değişiklikler: Perspektif

Fransa’da İçişleri Bakanlığının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, ülkede dün ilk turu düzenlenen genel seçimde kullanılan oyların tamamı sayıldı.

Meclis çoğunluğunun 289 milletvekili ile sağlandığı ülkede, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un etrafında toplanan Ensemble (Birlikte) ittifakı oyların yaklaşık yüzde 25,75’ini (5 milyon 857 bin 561) aldı.

Solcu Jean-Luc Melenchon’un girişimiyle Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ), Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Partisi (PS) ve Komünist Partisini (PCF) kapsayan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakının yüzde 25,66 (5 milyon 836 bin 202 oy) ile Ensemble’yi yakından takip ediyor. Ensemble ile Nupes arasında yaklaşık 20 bin oy farkı bulunuyor.

Aşırı sağcı Ulusal Birliğin (RN) oy oranı yüzde 18,68’i bulurken, Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi (LR) yüzde 10,42’de kaldı.

Sandığa Gitmeyenlerin Oranı Rekor Düzeyde

48,9 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede sandığa gitmeyenlerin sayısı yüzde 52,49 oldu. Buna göre, seçmenlerin yarısından fazlası oy kullanmadı.

Bu yılki milletvekili genel seçiminin ilk turu 5. Cumhuriyet döneminde sandığa gitmeyen seçmen bakımından en yüksek oran olarak kayda geçti. Sandığa gitmeyenlerin oranı 2017’de aynı turda yüzde 51,29 idi.

Bakanlığının Oy Sayımına İtiraz

LCİ kanalına konuşan, Nupes milletvekili adaylarından Manuel Bompard, İçişleri Bakanlığının yayımladığı seçim sonuçlarında bazı Nupes adaylarının oylarının ittifak bünyesinde sayılmadığını ileri sürdü.

Bompard, Nupes’in ilk turda Ensemble’den yaklaşık yüzde 1 farkla önde yer aldığını ve ülkenin birinci siyasi oluşumu olduğunu savundu.

5 Yeni Milletvekili İlk Turda Seçildi

Nupes’ten 4, Ensemble’den 1 milletvekili adayı ilk turda seçilerek, Ulusal Meclis’e girmeye hak kazandı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un yanı sıra kabinede milletvekili adayı olan 14 bakan genel seçimin ikinci turuna kaldı. Milletvekili seçilemeyen başbakan da dahil bakanların kabineden istifa edecekleri daha öncesinde belirtilmişti.

Aşırı Sağcı lider Le Pen İkinci Tura Kaldı

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen, milletvekili koltuğu için yarıştığı Pas-de-Calais vilayetinin 11. seçim bölgesinde yüksek oy oranı alarak ikinci tura kalmaya hak kazandı.

Bir diğer aşırı sağcı milletvekili adayı Eric Zemmour ise seçimin ilk turunda elendi. Seçime ilk turda veda edenler arasında eski Başbakan Manuel Valls ile eski Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de yer aldı.

Macron’un İttifakı Mecliste Çoğunluğu Elde Edemeyebilir

Ifop şirketinin verdiği sandık çıkışı anketleri, ilk turda Ensemble ittifakının, 577 sandalyeli Ulusal Meclis’te çoğunluğu kazanamayabileceğini gösterdi.

Sandık çıkışı anketlerine göre, Ensemble, Ulusal Meclis’e 275 ila 310 milletvekilli gönderebiliyor. Öte yandan, Nupes ittifakının meclise taşıyacağı milletvekili sayısı 175 ila 205 şeklinde görünüyor.

Merkez sağdaki LR, Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) dahil çeşitli sağ partileri mecliste temsil edecek toplam milletvekili sayısı 45 ila 65 olurken, aşırı sağcı RN 15 ila 30 milletvekili çıkarabiliyor.

Seçimde 6 bin 293 adayın milletvekili olmak için yarıştığı ilk turda, bir adayın salt çoğunluğu sağlayamadığı sandalyeler için ikinci tur yapılacak.

Seçimin 19 Haziran’da düzenlenecek ikinci turuna, yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek. Bu turda en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek. Seçim sonucunda çoğunluk olan 289 milletvekili ve fazlasını alan parti (veya ittifak) hükümeti kurabilecek. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler