'Düzensiz Göçmenler'

Melilla’da Hayatını Kaybeden Düzensiz Göçmen Sayısı 23’e Yükseldi

İspanya'nın Kuzey Afrika'daki topraklarından Melilla kentindeki sınır hattında, Fas'tan İspanya'ya geçmeye çalışırken yaşanan kargaşa sonucu hayatını kaybeden düzensiz göçmen sayısı 23'e yükseldi.

Fotoğraf: Shutterstock.com

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki topraklarından Melilla kentindeki sınır hattında, Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışırken yaşanan kargaşa sonucu hayatını kaybeden düzensiz göçmen sayısı 23’e yükseldi.

Cuma günü sabah saatlerinde, Fas’tan, İspanya‘nın Kuzey Afrika’daki topraklarından Melilla sınıra yaklaşık 2 bin kişinin geldiği biliniyor. İçişleri Bakanlığı’na göre, insanlar kalabalığın arasında yaşanan arbedede ya da 10 metreyi bulan dikenli tel örgülerin aşılması girişimi sırasında hayatını kaybetti. Olayda 140 güvenlik gücü ve 76 göçmen yaralandı. İçişleri Bakanlığı göçmenleri şiddet kullanmakla suçlarken, gözaltına alınanların çoğunun Sudan uyruklu olduğu belirtildi.

130 Kişi Geçici Kabul Merkezine Yerleştirildi

Melilla yerel yönetim yetkilileri de sınır hattının “Çin mahallesi” olarak adlandırılan bölgesinde yaşanan düzensiz göçmen akınında en az 133 göçmenin İspanya tarafına geçtiğini ve barınma merkezinde tutulduklarını duyurdu.

İspanya’ya geçen düzensiz göçmenlerden 57’sinin yaralı olduğu, ayrıca olaya müdahale eden İspanyol jandarmasından 47’sinin hafif yaralandığı ve 4 aracın da zarar gördüğü ifade edildi.

Valilik Açıklaması

Melilla Valiliği, cuma günü sabah saatlerinde sınırın Fas tarafında 1500’den fazla düzensiz göçmenin toplandığını ve bunlardan 500’ünün saat 08.40 sıralarında sınıra akın ederek, kontrol noktasındaki kapıyı kırdığını duyurmuştu.

Valilik, “düzensiz göçmen akınının çok iyi bir şekilde organize edildiğini ve göçmenlerin şiddet uygulayarak İspanya tarafına geçmeye çalıştıklarını” savunarak, Fas güvenlik yetkililerinin göçmen akınını durdurmak için İspanyol makamlarıyla aktif iş birliğinde olduğunu açıklamıştı. Olay sonrasında İspanyol polisi ve jandarması bölgede güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Başbakan Sanchez’den Açıklama

Diğer yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında “İspanyol hükümeti adına, Fas hükümeti ile yaptığımız ve en iyi ilişkilere ve yakın iş birliğine duyulan ihtiyacı gösteren olağanüstü iş birliğine teşekkür etmek isterim. Maalesef bugün Melilla kentinde yaşananlarda da gördüğümüz gibi düzensiz göçe karşı mücadelede içişlerinin yakın iş birliğine ihtiyaç olduğu görülmüştür.” demişti.

Batı Sahra sorunundan kaynaklanan ve 10 ay süren İspanya ile Fas arasındaki diplomatik kriz geçen nisan ayında sona ermiş ve iki ülke arasında normalleşme süreci başlamıştı.

Melilla’da yaşananlar normalleşme sürecindeki ilişkiler döneminde ilk düzensiz göçmen akını olurken 28-30 Haziran’da Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nin öncesinde olması bakımından dikkati çekti. (P, AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler