'Yunanistan'

Yunanistan’daki Türk Azınlığın İbadethane ve Mezarlık Talepleri

Yunanistan’ın İmatya bölgesindeki Türk azınlık, mescit ve mezarlık taleplerinde karşılarına çıkan engellerden şikayetçi.

Yunanistan'daki Müslüman Türk azınlığın yaşadığı Doğu Makedonya idari bölgesinin İskeçe şehrindeki Ahriyan Camii. Fotoğraf: @Alexandros Michailidis - Shutterstock.

Yunanistan’da İmatya (Yn. Ημαθία / Imathia) Vilayeti Yunan Müslümanları Eğitim, Kültür, Spor ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Hüseyinoğlu, 2015’ten bu yana İmatya’ya bağlı Aleksandria kentinde açmaya çalıştıkları mescidin çeşitli bürokratik engellerle karşılaştığını ve açılması resmî izin beklediklerini söyledi.

Türk Azınlığın Mevsimlik Olarak Gelip Çalıştığı Bölge

Konuyla ilgili açıklama yapan Hüseyinoğlu, dernek faaliyetleri kapsamında dikiş nakış, Türkçe, İngilizce derslerinin de bir dönem verildiğini belirterek, mescit için ilk başvurunun 2015 yılında yapıldığını anlattı.

Hüseyinoğlu, Batı Trakyalı Müslüman Türk azınlık mensuplarının 1950’li yıllardan beri Orta Makedonya idari bölgesindeki İmatya vilayetine çalışmak için geldiğini ve çoğunun tarım işçisi olarak çalıştığını ifade etti.

Bu şekilde bölgede yaşayan yaklaşık 300 aile bulunduğu bilgisini veren Hüseyinoğlu, bölgedeki Müslümanların, bayram namazı, teravih namazı, mevlit töreni, dinî nikah gibi işlemlerini yapabilmek için bir mescit arzuladığını dile getirdi.

Müslüman Mezarlığı da Talep Ediliyor

Hüseyinoğlu, bölgede yaşayan Müslümanların mezarlık ihtiyacı olduğunu ve ölüm hâlinde defin işlemi için Batı Trakya’ya gitmek zorunda kaldıklarını vurgulayarak, “Belediye Başkanı bize çok iyi davranıyor ancak mezarlığın yapılabilmesi için asfalt, su, elektrik altyapısı gerektiğini ve bunun için ilgili Bakanlıktan izin alınması gerektiğini, izin çıkarsa Müslüman mezarlığını seve seve yapmaya hazır olduğunu söylüyor. Bakanların izin vermesi lazım. Onların da bizim de biricik Allah’ımız var. Allah birdir. Bunları yapmasınlar.” dedi.

Danıştay Kararına Rağmen Bürokratik Engeller Sürüyor

2015’te kurulmasının ardından bir süre ibadete açık olan mescitte hizmet veren din görevlisi Musa Çolak, yetkililerin bir süre sonra, işlemesi gereken yasal izin süreci hakkında uyarıda bulunduğunu, uyarıdan sonra mescitte ibadete ara verildiğini anlattı.

Çolak, uyarının ardından, gerekli tüm izinleri almak için süreci başlattıklarını belirterek, izin taleplerinin üç kez reddedilmesinden sonra, yaklaşık iki yıl önce haklarını hukuk yoluyla arama kararı aldıklarını ifade etti.

Danıştay tarafından haklı bulunduklarının altını çizen Çolak, Dinişleri Bakanlığının Kurban Bayramı öncesi kendilerine ilettiği kararla, istenen iznin bir kez daha bürokratik gerekçelerle reddedildiğini öğrendiklerini kaydetti.

“Yasaların Dışına Asla Çıkmıyoruz”

Çolak, yasaların dışına asla çıkmadıklarını vurgulayarak, “Hakkımızın peşine düşeceğiz. Biz Yunan vatandaşıyız. Yunan yasaları bize neyi uygun görüyorsa, yasa ne söylüyorsa bizim için önemli olan odur. Biz hiçbir şeyin gayriresmî olmasını hiçbir zaman istemeyiz. Ne baş kaldırdık ne de boyun eğdik.” diye konuştu.

Müslüman mezarlığı ihtiyacına da dikkati çeken Çolak, “Belediye buna biraz olumlu olsa dahi nihai olarak bu kararı verecek olan biz değiliz diye, sık sık yapıldığı gibi topu herkes birbirine atıyor. Bürokratik işlerden ötürü hep bir askıdayız, hep bir beklemedeyiz.” ifadesini kullandı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler