İngiltere “Siyahi Çocuklara Çıplak Arama Yapılması İstisnai Bir Durum Değildi”

İngiltere'de, 2018-2020 yıllarında, yaşları 10 ila 17 olan çoğunluğu siyahi olmak üzere 650 çocuğun çıplak aramaya maruz kaldığı bildirildi.

Enise Yılmaz 9 Ağustos 2022

BBC’de yer alan haberde, İngiltere Çocuk Komiseri Rachel de Souza, 2020’de Londra’nın Hackney semtindeki bir okulda 15 yaşındaki siyahi kız çocuğuna çıplak arama yapılmasının üzerine emniyet verilerini istedi.

“Metropolitan Polis Teşkilatının çocukların refahını düşündüğüne ikna olamadım.” ifadesini kullanan Souza, bulgular karşısında “son derece endişeli” olduğunu dile getirdi.

Souza, 2020’de Hackney semtinde 15 yaşındaki siyahi kız çocuğuna yapılan çıplak aramanın istisnai bir durum olmadığını belirtti.

2018-2020 Yıllarında Aaşları 10 ila 17 Olan 650 Çocuk Çıplak Arandı

Polis Teşkilatının paylaştığı verilerde, 2018-2020 yıllarında yaşları 10 ila 17 olan 650 çocuğun çıplak arandığı belirtildi. Arama yapılan çocukların yüzde 95’inin erkek, bunların yüzde 58’inin de siyahi olduğu bilgisi paylaşıldı. Bunun yanı sıra 2018’de çıplak arama yapılan erkeklerin yüzde 75’inin siyahi olduğu ortaya çıktı.

Londra’nın doğusundaki Hackney semtindeki bir okulda 15 yaşındaki diğer bir kız çocuğu uyuşturucu bulundurmakla suçlanmış ve çıplak aramaya maruz kalmıştı.

“Çocuk Q” ismiyle tanımlanan siyahi kız çocuğunun polis tarafından çıplak aranması protestolara neden olmuştu. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |