Havalimanı Kaosu Almanya Havalimanlarında Çalışmak İçin Türkiye’den 150 Kişi

Almanya'nın havalimanlarındaki yoğunluğu azaltmak için Türkiye ve diğer ülkelerden geçiçi olarak istihdam çağrısında bulunmasının ardından Türkiye'den ilk işçiler gelmeye başladı. Almanya'ya havalimanlarının bagaj bölümünde çalışmak için Türkiye’den ilk etapta 150 işçi gelecek.

admin 19 Ağustos 2022

Almanya’da havalimanlarındaki yoğunluk bu yaza damga vurdu. Ülkedeki havalimanlarında aşırı yoğunluğu gidermek amacıyla geçici istihdam sağlanması hedeflenirken, başvurularda hâlâ istenen seviyeye ulaşılabilmiş değil. Almanya’daki Havacılık Yer Hizmetleri İşverenler Birliği (ABL) Başkanı Thomas Richter yaptığı açıklamada, 30’u Nürnberg ve 120’si Münih havalimanlarında çalışmak için Türkiye’den toplam 150 kişinin ülkeye geleceğini belirtti. Richter, bunların bir kısmının hafta sonu, diğer bölümünün gelecek hafta işe başlayacağını kaydetti.

Ülkeye gelecek işçilerin, bagaj taşıma bölümünde çalışacağını bildiren Richter, bu kişilerin sözleşmelerinin 6 Kasım’da sona ereceğini söyledi. Richter, bu sürenin uzatılması konusunda bir imkanın bulunmadığını, bunun siyasi olarak da istenmediğini vurguladı.

Richter, Türkiye’den 2 bin kişinin gelmesinin öngörüldüğüne ilişkin soru üzerine, bunun teorik açıdan mümkün maksimum sayı olduğunu, daha sonra talebin 1300’e indiğini, konu somutlaştığında da 900’e düştüğünü anlattı. Ardından tatil döneminin başladığına işaret eden Richter, burada en büyük sorunun zaman konusu olduğunu söyledi.

Geçici İşçi Alımı

Almanya Türkiye'den Geçici İşçi Alacak - Peki Şartlar Neler?

15 Temmuz 2022

Richter, işçileri çalıştıracak şirketlerin kasım yaklaştıkça yeni personel getirmenin mantıklı olup olmadığını düşündüğünü aktararak, bir diğer sorunun ise bürokratik alanda yaşandığını kaydetti. Kış uçuş planında uçuşların “mantıklı bir seviyede” olacağını belirten Richter, gelecek yıl yaz sezonu için çözüm bulma konusunda istişareler yapıldığını, normal eleman bulma önlemleriyle havalimanlarında personel kazanmaya çalışılacağını ve bu bağlamda görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Almanya Havalimanlarında Personel Eksikliği

Almanya’da özellikle yaz tatilinin başlamasıyla birçok havalimanında personel eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuştu. Çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş veya seferin gecikmesinden ötürü yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşmıştı. Bunun üzerine havalimanlarını işleten şirketlerin talebiyle Alman makamları, haziran sonunda Türkiye’den yaklaşık 2 bin işçinin Alman havalimanlarında konuşlandırılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Yolcuların havalimanlarında uzun süre beklemesi Avrupa’nın başka yerlerinde de yaşanıyor. Bu sorunun Covid-19 salgınında havalimanlarında çalışan personelin işlerinden ayrılması nedeniyle yaşandığını söyleyen Almanya Dijitalleşme ve Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, güvenlik ve yer hizmetlerindeki personel eksikliği problemine çözüm olarak ülke dışından personel getirme konusunda şirketlere yardımcı olacaklarını açıklamıştı.

Şirketlerin ülke dışından getirecekleri personele hızlı şekilde oturum ve çalışma izinleri vereceklerini açıklayan İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise, işçilerin bagaj işlemlerinde görevlendirileceğini belirtmişti. Faeser’e göre Almanya’ya getirilmesi planlanan söz konusu personelin tecrübeli olması isteniyor. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |