Düzensiz Göçmenler Göçmenlerin Avrupa’ya Geçiş Kapısı: Melilla

Göçmenlerin, Afrika'dan Avrupa'ya ana geçiş güzergahlarından biri olan İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Melilla, etrafını tamamen çevreleyen metrelerce yükseklikteki çit ve dikenli tellerle kaleyi andırıyor.

Enise Yılmaz 29 Ağustos 2022

Çoğunlukla Sahra altı Afrika’dan gelen yüzlerce göçmen, İspanya topraklarına erişmek için ölüm riskini göze alarak her yıl İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı Melilla’dan geçip Avrupa’ya ulaşmaya çabalıyor.

Denize kıyı bu Kuzey Afrika bölgesinden karşı tarafa geçmek isteyenlerin yasa dışı göçünü önlemek için dikenli tellerle sarmalanmış, uzun çitler göze çarpıyor. Çok sayıda göçmen, buradan İspanya’ya geçmeyi başarsa da birçoğu bu uğurda ya duvarlardan düşerek ya da farklı nedenlerle hayatını kaybediyor.

Fas’a 2021’de gelerek burada diğer göçmen arkadaşlarıyla Melilla’ya geçmek için bekleyen Gine kökenli 22 yaşındaki Yusuf, yıllarca Fas’ta kalma ihtimaline rağmen “sırasının gelmesini” beklediğini ve Avrupa’ya geçmek için fırsat kolladığını söyledi.

Göç Yolunda Ölü ve Kayıplar

Fas İnsan Hakları Derneği (AMDH), 24 Haziran’da İspanya’ya geçmeye çalışırken 37 kişinin öldüğünü, çoğunluğu Çadlı ve Sudanlı 64 kişinin kaybolduğunu belirtti. AMDH yetkilisi, durumun endişe verici olduğu uyarısında bulunarak yetkililerin kayıpları bulmak için gerekli çabayı göstermediğinden yakındı.

Öte yandan Fas mahkemesi, haziranda İspanya’ya geçmeye çalışırken yakalanan 13 göçmenin her birine 17 Ağustos’ta 2,5 yıl hapis cezasıyla 10 bin dirhem (yaklaşık 950 Avro) para cezası verdi.

14 Bin 746 “Yasa Dışı” Göçmenin Sığınma Başvurusu Reddedildi

Nador’a bağlı Ferhane ile Melilla arasındaki İspanyol göçmen konaklama merkezi CETI’de kalan göçmenler, bütün güçlüklere rağmen AB yasalarının geçerli olduğu topraklara ayak basmaktan memnun olduklarını ve buranın, geçtikleri tüm yerlere göre “cennet” sayılabileceğini söyledi.

CETI ile çalışan bir kuruluşun personeli İkram da bu merkezde kalanların iyi yaşam şartlarına sahip olduğunu hatta kalanların sığınıma başvurusundan 1 ay sonra başka yerlere seyahat etme özgürlüğüne kavuştuğunu anlattı.

2022’nin ilk çeyreğindeki resmi rakamlara göre, İspanya topraklarına girmeyi başaran 14 bin 746 yasa dışı göçmenin sığınma başvurusu reddedildi. Fas makamları da 2021’de 47’si Melilla’ya yönelik 49 yasa dışı göç girişimini engelledi. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |