Almanya Lufthansa Yüzlerce Uçuşu İptal Etti

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’nın pilotlarının cuma günü gece yarısından itibaren 24 saatlik ücret anlaşmazlığı grevi neticesinde, Almanya'da yüzlerce uçuş iptal edilmek zorunda kalındı.

admin 3 Eylül 2022

Alman hava yolu şirketi Lutfhansa’nın pilotlarının cuma günü gece yarısından itibaren 24 saatlik ücret anlaşmazlığı grevi başlarken, Almanya’da yüzlerce uçuş iptal edilmek zorunda kalındı. Lutfhansa, Almanya’da 800 uçuşunu iptal ederken, bu iptaller 130 binden fazla yolcuyu etkiledi. Alman taşıyıcı, yaz tatilinin sona erdiği bir döneme rast gelen pilotların grevinden dolayı uçuş iptallerinin hafta sonu boyunca devam edebileceği ve gecikmeler olabileceği konusunda da uyardı.

Pilotların iş bırakma eylemi dün gece saat 23.59’da kadar devam etti. İptallerden etkilenen yolcuların uçuşlarını başka bir gün için rezerve etmeleri veya trenle seyahat etmeleri tavsiye edildi. Söz konusu grevden Lutfhansa‘nın iştiraki Eurowings uçuşlarının etkilenmesi beklenmiyor.

Pilotlar, Lutfhansa’dan ne talep ediyor?

Pilotların Vereinigung Cockpit (VC) sendikası, Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Lutfhansa pilotları için “maaşların iyileştirilmesi” görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından grev çağrısında bulunmuştu. VC, söz konusu grev girişimiyle Lutfhansa’nın pilotlarına ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

Sendika, bu yıl için yüzde 5,5’lik bir ücret artışı, gelecek yıldan itibaren de ücretlerin otomatik olarak enflasyon seviyesine uyarlanmasını talep ediyor.VC’nin talepleri, Almanya’da enflasyonun ağustos ayında yüzde 7,9 ile neredeyse 50 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte yükselen enerji ve gıda fiyatlarının ortasında gelmesi de dikkati çekiyor.

Lutfhansa, sendika ile en son görüşmesinde pilotlara 18 ay boyunca ayda 900 avroluk genel bir artış önermişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |