İngiltere Leicester Şehrinde Hindu ve Müslüman Gruplar Arasında Gerginlik

İngiltere'nin Leicester şehrindeki Belgrave yolunda toplanan çok sayıda Hindu, cumartesi gecesi geç saatlere kadar cami önünde sloganlar atarak cam şişelerle Müslümanlara saldırı girişiminde bulundu.

admin 19 Eylül 2022

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Leicester şehrinin doğusundaki Belgrave yolunda toplanan Hindu grupların, cam şişelerle Müslümanları yaralamaya çalışması yer aldı. Güvenlik bariyerinin gerisinde tutulan Hinduların fırlattığı cam şişelerden bazıları, bölgede kontrolü sağlamakla görevli polislere isabet etti.

Hindistan Müslümanları

Hindistan’da “Buldozer Adaleti” Müslümanları Endişelendiriyor

5 Eylül 2022

Sloganlar atarak, Müslümanları provoke etmeye çalışan Hinduların bir kısmının, başkent Londra’dan Leicester’a gelmiş olabileceği öne sürüldü.
Bölgeye kontrolü sağlaması için çok sayıda polis sevk edildi.

Polis Gerginliği Kontrol Altına Aldı

Leicestershire Polisi, iki grup arasındaki çatışmaya ilişkin Twitter’dan yaptığı ilk açıklamada, şehirde şiddet ve düzensizliğin tolere edilmeyeceği uyarısında bulunmuştu. Açıklamada, “(Polisin grupları) Dağıtma, durdurma ve arama yetkileri mevcut ve bu yetkiler kullanılıyor. Sakin olunması çağrısında bulunuyoruz ve herkese evlerine dönmelerini söylüyoruz. Yalnızca teyit edilmiş ve doğru olan bilgileri paylaşın.” ifadeleri kullanılmıştı.

Polis, daha sonra yaptığı açıklamada ise Leicster’ın doğusunda yaşanan gerginliğin kontrol altına alındığını ve insanların dağıldığını duyurmuştu.
Ayrıca açıklamada, cumartesi gecesi yaşanan olaylara ilişkin bir dizi soruşturmanın sürdüğü kaydedilmişti.

Gerilim Aylar Önce Başladı

İngiltere’nin Leicester şehrinde, 22 Mayıs’ta, 19 yaşındaki Müslüman bir genç, gece geç saatlerde çok sayıda Hindu’nun saldırısına uğramış, sopalarla dövülmesinin ardından hastanede tedavi altına alınmıştı. Bu olaydan yaklaşık 3 ay sonra 28 Ağustos’ta ise Hindistan’ın Pakistan’ı Asya Kupası kriket karşılaşmasında yenmesinin ardından yine Leicester şehrinde iki grup arasında şiddet olayları patlak vermişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Hindu erkek gruplarının “Pakistan’a ölüm” diye bağırdığı ve maçtan sonra 20 yaşındaki Müslüman bir genci dövdüğü görülmüştü. Söz konusu şiddet olaylarının ardından, bölgedeki topluluk liderleri, Hindu ve Müslüman gruplar arasında artan gerginliği ele almak üzere güvenlik güçleriyle acil toplantı yapılması çağrısında bulunmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |