Hollanda LGBT Bildirisi İçin Camilerle Yapılması Planlanan Toplantı İptal Edildi

Amsterdam Belediyesi LGBT bildirisi için camilerle yapmayı planladığı toplantıyı iptal ettiğini duyurdu.

admin 18 Ekim 2022

Amsterdam Belediyesi, LGBT bireylerin güvenliği ve bu kişilere yönelik saldırıların kınanmasına yönelik hazırlanan bildiriye imza atmaları için şehirdeki cami yöneticileriyle yapılması planlanan toplantının iptal edildiğini açıkladı. Belediye Başkanı Femke Halsema, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, davetin cami yönetimlerinden karşılık bulmaması sebebiyle toplantının iptal edildiğini belirtti.

Hollanda

Amsterdam Belediyesi Camilerden LGBT Bildirisini İmzalamalarını İstiyor

17 Ekim 2022

Halsema, LGBT bireylere karşı şiddetin “inanç kaynaklı olmadığını” göstermek adına tüm dinleri temsil eden kuruluşların ortak bir bildiriye varmalarını istediklerini ve bunun ilk adımını camilerle attıklarını kaydetti. Halsema, camilerden gelen tepkileri ve taslak bildiriye karşı çıkılmasını “ön yargıların kırılmasında kaçırılmış bir fırsat” olarak nitelendirdi.

“Bildirinin Daha Kapsayıcı Olması Gerekirdi”

İslam Toplumu Milli Görüş Kuzey Hollanda’nın (IGMG) yazılı açıklamasında belediye başkanının tek taraflı açıklamasından derin bir hayal kırıklığı duyulduğu belirtilerek bildiriyi imzalamama ve toplantıya katılmama kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, daha önceki toplantılarda Amsterdam’daki tüm gruplara yönelik şiddet ve ayrımcılığın kınanması gerektiğinin anlatıldığı fakat IGMG’nin “bildirinin daha kapsayıcı olması gerekirdi” şeklindeki teklifine rağmen tek taraflı hazırlanan taslak bildirinin sadece bir gruba yönelik şiddeti konu aldığı kaydedildi.

IGMG’nin açıklamasında dezavantajlı bir grubu korurken diğer bir dezavantajlı grubun zor durumda bırakıldığına dikkat çekildi. “Dezavantajlı ve azınlık gruplarına yönelik şiddet ve ayrımcılığa her zaman karşıyız.” ifadesine yer verilen açıklamada, bildiriyi imzalamamanın camilere karşı olumsuz bir netice doğurmasından endişe duyulduğuna da değinildi.

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) adına konuşan bir yetkili ise, Amsterdam’daki cami yöneticilerinin toplantıya katılmama kararı aldığını belirtti. Yetkili, kararın belediye veya bildiriye yönelik değil, konunun ele alınış biçimi sebebiyle alındığını ifade etti.

Kuzey Hollanda Fas Camileri Konseyinin (RVM) açıklamasında ise sadece LGBT bireylere yönelik ayrımcı ve şiddet eylemlerinin kınandığı bir bildirinin yeterli olmadığı vurgulanarak “Bildirinin ayrımcılığa uğrayan tüm grupları içermesi gerekirdi.” ifadesine yer verildi.

RVM, Amsterdam’daki Müslüman toplumunun artan fiyatlar ve yükselen enerji maliyetleri sebebiyle ciddi bir yoksulluk problemi yaşadığı, konut yetersizliği, İslami usulde definlerde yaşanan zorluklar, Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü (NCTV) tarafından camilerin gizlice izlenmesi gibi çok çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Amsterdam Belediyesi şehirdeki tüm camilere hitaben gönderdiği mektupta, LGBT bireylere destek açıklamalarının yer aldığı bir bildiriye imza atmaları için cami yöneticilerini 17 Ekim’de Belediye Başkanı Femke Halsema’yla yapılacak toplantıya davet etmişti. Şehirdeki cami toplulukları ise belediyenin bu girişimine Müslümanların LGBT bireylere uygulanan şiddetin sorumlusu olarak  gösterildiği gerekçesiyle tepki göstermişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |