'İslam Düşmanlığı'

Hollanda’da PEGIDA’nın Kur’an-ı Kerim Yakma Eylemi Başlamadan Bitti

Hollanda'nın Rotterdam kentinde, İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalıların (PEGIDA) Hollandalı lideri Edwin Wagensveld'in gözaltına alınmasıyla grubun planladığı Kur'an-ı Kerim yakma eylemi başlamadan bitti.

Fotoğraf: @Selman Aksünger - AA

Rotterdam kentindeki merkezi tren istasyonunu önünde 22 Ekim tarihinde yerel saatle 14.00’te yapılması planlanan gösteriye, PEGIDA çok küçük bir grupla katıldı. Polis, Hollandalı PEGIDA üyelerinin nefret söyleminde bulundukları gerekçesiyle polis tarafından uyarıldığını belirtti.

Uyarıları dikkate almayan ve nefret söylemini devam ettiren Wagensveld’in gözaltına alındığını ifade eden polis yetkilileri, daha sonra az sayıdaki PEGIDA üyelerinin alandan uzaklaştırıldığını kaydetti.

Irkçı grubun iki hafta önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, benzer bir gösterinin bugün Lahey kentinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Müslümanlar Topluluklardan Karşı Gösteri

Hollanda’daki çeşitli Müslüman topluluklar, PEGIDA’nın Kur’an-ı Kerim yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle aynı meydanda karşıt gösteri düzenledi. Yerel saatle 12.00’den itibaren merkezi tren istasyonunun önünde toplanan kalabalık grup, namaz kıldı ve ara ara sloganlar attı.

Fotoğraf: Selman Aksünger – AA

Polisin PEGIDA eyleminin sona erdiğini ve herhangi olumsuz bir olayın yaşanmadığına ilişkin anonsunun ardından Müslüman grubun karşı gösterisi sona erdi. Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Robert Simons, PEGIDA’nın gösteride Kur’an-ı Kerim’i yakması durumunda polisin müdahale edeceğini açıklamıştı.

Ne Olmuştu?

PEGIDA, iki hafta önce sosyal medya hesabından, cumartesi Rotterdam’da, pazar günü de Lahey’de Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı görseli içeren bir afiş ile İslam karşıtı gösteri planladıklarını duyurmuştu. Gösteride, Kur’an-ı Kerim yakılacağı duyumunu alan Rijnmond İslami Kuruluşlar Platformu (SPIOR), gösteriye izin verilmemesi için Rotterdam Belediyesine başvurmuştu; Denk Partisi temsilcileri belediye meclisinde acil oturum talep etmiş ve BIJ1 partisi provokasyona karşıt gösteri düzenlemek için harekete geçmişti.

PEGIDA Hareketi

PEGIDA, ilk eylemini 20 Ekim 2014’te Almanya’nın Dresden kentinde düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı.

Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmıştı. PEGIDA, Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler