İslam Düşmanlığı Hollanda’da PEGIDA’nın Kur’an-ı Kerim Yakma Eylemi Başlamadan Bitti

Hollanda'nın Rotterdam kentinde, İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalıların (PEGIDA) Hollandalı lideri Edwin Wagensveld'in gözaltına alınmasıyla grubun planladığı Kur'an-ı Kerim yakma eylemi başlamadan bitti.

admin 23 Ekim 2022

Rotterdam kentindeki merkezi tren istasyonunu önünde 22 Ekim tarihinde yerel saatle 14.00’te yapılması planlanan gösteriye, PEGIDA çok küçük bir grupla katıldı. Polis, Hollandalı PEGIDA üyelerinin nefret söyleminde bulundukları gerekçesiyle polis tarafından uyarıldığını belirtti.

Uyarıları dikkate almayan ve nefret söylemini devam ettiren Wagensveld’in gözaltına alındığını ifade eden polis yetkilileri, daha sonra az sayıdaki PEGIDA üyelerinin alandan uzaklaştırıldığını kaydetti.

Irkçı grubun iki hafta önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, benzer bir gösterinin bugün Lahey kentinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Müslümanlar Topluluklardan Karşı Gösteri

Hollanda’daki çeşitli Müslüman topluluklar, PEGIDA’nın Kur’an-ı Kerim yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle aynı meydanda karşıt gösteri düzenledi. Yerel saatle 12.00’den itibaren merkezi tren istasyonunun önünde toplanan kalabalık grup, namaz kıldı ve ara ara sloganlar attı.

Fotoğraf: Selman Aksünger – AA

Polisin PEGIDA eyleminin sona erdiğini ve herhangi olumsuz bir olayın yaşanmadığına ilişkin anonsunun ardından Müslüman grubun karşı gösterisi sona erdi. Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Robert Simons, PEGIDA’nın gösteride Kur’an-ı Kerim’i yakması durumunda polisin müdahale edeceğini açıklamıştı.

Ne Olmuştu?

PEGIDA, iki hafta önce sosyal medya hesabından, cumartesi Rotterdam’da, pazar günü de Lahey’de Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı görseli içeren bir afiş ile İslam karşıtı gösteri planladıklarını duyurmuştu. Gösteride, Kur’an-ı Kerim yakılacağı duyumunu alan Rijnmond İslami Kuruluşlar Platformu (SPIOR), gösteriye izin verilmemesi için Rotterdam Belediyesine başvurmuştu; Denk Partisi temsilcileri belediye meclisinde acil oturum talep etmiş ve BIJ1 partisi provokasyona karşıt gösteri düzenlemek için harekete geçmişti.

İslam Düşmanlığı

Polis Kur'an-ı Kerim Yakma Provokasyonuna Müdahale Edecek

20 Ekim 2022

PEGIDA Hareketi

PEGIDA, ilk eylemini 20 Ekim 2014’te Almanya’nın Dresden kentinde düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı.

Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmıştı. PEGIDA, Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |