Hava Kirliliği AB Vatandaşları Hava Kirliliğinden Şikayetçi

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerde yaşayan vatandaşların neredeyse yarısının son 10 yılda hava kalitesinin kötüleştiğini düşündüğünü duyurdu. Bunun yanı sıra AB'ye üye bazı ülkelerde hükümet hava kirliliği nedeniyle dava ediliyor.

admin 24 Ekim 2022

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerde yaşayan vatandaşların neredeyse yarısının son 10 yılda hava kalitesinin kötüleştiğini düşündüğünü duyurdu. AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, 27 üye ülkede düzenli olarak gerçekleştirilen Eurobarometer anketinin sonuçları paylaşıldı.

Buna göre, vatandaşların yüzde 47’si son 10 yılda hava kalitesinin düştüğünü, yüzde 89’u solunum yolları ve kalp damar hastalıklarının kötü hava koşullarına bağlı olduğunu düşünüyor.

Dosya: "Çevre Krizi"

Küresel Isınmanın Sonlandırdığı Saadet Zinciri

1 Aralık 2020

Komisyonun açıklamasında çevre, okyanuslar ve balıkçılıktan sorumlu üye Virginijus Sinkevicius’un “İnsanlar, bize nefes almak için temiz hava istediklerini söylüyor. Şehirlerde yaşayanlar, astım hastaları ve sanayi tesislerinin yakınında yaşayanlar endişeli ve bizden harekete geçmemizi istiyorlar. Komisyon, AB hava kalitesi standartlarını güçlendirmeye yönelik iddialı bir teklifle öncülük edecek.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) geçen sene revize ederek sıkılaştırdığı kılavuz çerçevesinde Komisyonun da yeni bir teklif hazırlığında olduğu bildirildi. Almanya’da hükümet, vatandaşlar tarafından DSÖ’nün kuralları uyarınca mevzuatlarını yenilemedikleri ve gerekli önlemleri almadıkları için dava edilmişti.

Belçika’da Vatandaşlar Üç Bölgesel Hükümeti Hava Kirliliği Nedeniyle Dava Edecek

Belçika’daki vatandaşlar ise, ülkedeki üç bölgesel hükümeti hava kirliliğiyle ilgili üstlerine düşen yasal zorunlulukları yerine getirmedikleri gerekçesiyle dava etmeye hazırlanıyor. Belçika merkezli “ClientEarth” isimli kar amacı gütmeyen kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, 9 vatandaşın, başkent Brüksel, Valon ve Flaman hükümetlerine karşı hava kirliliğiyle mücadeleyle ilgili gerekli mevzuatı kabul etmeyerek sağlıklarını tehlikeye atmaları nedeniyle dava açacağı duyuruldu.

Yazılı açıklamada, “Belçika makamları, hava kirliliği yasalarını değiştirmeyerek insanları, bilim adamlarının ‘nefes almak için kabul edilebilir olduğunu’ belirttiğinden dört kata kadar daha yüksek hava kirliliği seviyelerine maruz bırakıyor.” iddiasında bulunuldu. Açıklamada, “Çoğu solunum sağlığı sorunlarından muzdarip 9 müşteki, ClientEarth’teki çevre avukatlarıyla, yetkililerin kendilerini ve ailelerini tehlikeli kirlilikten korumak için en son bilim ışığında hava kalitesi yasalarını sıkılaştırmasını talep ediyor.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, Charleroi kentinden astım hastası olan “Denis” isimli müştekinin “Sağlıklı hava solumanın, örneğin istikrarlı bir iklim hakkı gibi temel bir hak olduğuna inanıyorum. Hükümetler, açıkça yeterince yapmıyor ve toplu olarak bedelini ödüyoruz. Artık harekete geçmeliler.” ifadelerine yer verildi.

AB Komisyonunun Hava Kalitesiyle İlgili Kurallarını Revize Etmesi Bekleniyor

Çevre Krizi

Hava Kirliliği Her Yıl 7 Milyon İnsanın Erken Ölümüne Neden Oluyor

6 Aralık 2020

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun, bu hafta içinde Dünya Sağlık Örgütünün geçen sene sıkılaştırdığı kurallar çerçevesinde hava kalitesiyle ilgili kurallarını revize etmesi bekleniyor. Ancak Komisyonun teklifinin kabul edilmesinin uzun bir süreç gerektirdiği vurgulanan açıklamada, üye ülkelerin gelecek birkaç yıl boyunca yeni kurallara uymakla yükümlü olmayacağına dikkat çekildi.

Avrupa Çevre Ajansı (AÇA), geçen sene AB’de analiz ettiği 323 kentin yarısından fazlasında hava kalitesinin kötü olduğunu tespit etmişti. Avrupa Adalet Divanı, daha önce Bulgaristan, Polonya, Romanya, İtalya ve Macaristan’ın hava kirliliğinde yasal limitleri aştığına hükmetmişti. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |