Bosna Hersek Milorad Dodik Sırp Cumhuriyeti Başkanı Oldu

Bosna Hersek'teki Sırp lider Dodik'in "Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı" oyların yeniden sayılmasının ardından onaylandı.

bgucin 28 Ekim 2022

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK), ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) tartışmalı RS Başkanlığı için oyların yeniden sayıldığını ve Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) lideri Milorad Dodik’in galibiyetinin onaylandığını açıkladı.

Kararın Ardından Dodik Açıklama Yaptı

CIK Üyesi Vanja Bjelica Brutina, RS’ye ilişkin oyların yeniden kontrollü bir şekilde sayıldığını ifade ederek, Dodik’in oyların çoğunluğunu alarak RS Başkanı olduğunu belirtti.

Dodik, kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Öncelikli hedefim RS’nin çıkarları olacak. RS’deki insanların desteğini aldım. Seçim gecesi bu sonuçları bildirdiğimizde ‘sorumlu ve doğru’ olduğumuz için mutluyum.” diye konuştu.

İnsanların seçimlerde kime oy verdiğine bakmaksınız, odak noktalarının RS olacağını vurgulayan Dodik, “Önümüzdeki dönemde küresel ve bölgesel düzeyde zor zamanlar bizleri bekliyor.” dedi.

Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı Tartışması

RS Başkanlığı için yarışan iki aday SNSD Başkanı Dodik ve Demokratik İlerleme Partisi (PDP) adayı Jelena Trivic arasında “Seçimi biz kazandık.” yarışı yaşanmıştı. Seçim akşamı iki parti kanadı da kendi adaylarının seçimi kazandığına dair açıklamalarda bulunmuş, Dodik de Trivic de zafer konuşması yapmıştı.

CIK’in yayımladığı resmî olmayan sonuçlara göre, Dodik’in seçimi önde tamamlayarak yeni RS Başkanı olduğu açıklanmıştı. Tüm bu yaşananlar üzerine RS’deki muhalefet partileri Dodik’in seçimi “hileyle” kazandığını belirterek oyların yeniden sayılması için CIK’e başvurmuştu.

Muhalefet partileri binlerce kişinin katılımıyla önceki haftalarda protestolar düzenlemişti. CIK, 13 Ekim’de oyların yeniden sayımına başlarken, Dodik’i destekleyenler de salı günü büyük bir gösteri organize etmişti. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |