'Bosna Hersek'

Milorad Dodik Sırp Cumhuriyeti Başkanı Oldu

Bosna Hersek'teki Sırp lider Dodik'in "Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı" oyların yeniden sayılmasının ardından onaylandı.

Fotoğraf: Stanisic Vladimir / Shutterstock.com

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK), ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) tartışmalı RS Başkanlığı için oyların yeniden sayıldığını ve Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) lideri Milorad Dodik’in galibiyetinin onaylandığını açıkladı.

Kararın Ardından Dodik Açıklama Yaptı

CIK Üyesi Vanja Bjelica Brutina, RS’ye ilişkin oyların yeniden kontrollü bir şekilde sayıldığını ifade ederek, Dodik’in oyların çoğunluğunu alarak RS Başkanı olduğunu belirtti.

Dodik, kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Öncelikli hedefim RS’nin çıkarları olacak. RS’deki insanların desteğini aldım. Seçim gecesi bu sonuçları bildirdiğimizde ‘sorumlu ve doğru’ olduğumuz için mutluyum.” diye konuştu.

İnsanların seçimlerde kime oy verdiğine bakmaksınız, odak noktalarının RS olacağını vurgulayan Dodik, “Önümüzdeki dönemde küresel ve bölgesel düzeyde zor zamanlar bizleri bekliyor.” dedi.

Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı Tartışması

RS Başkanlığı için yarışan iki aday SNSD Başkanı Dodik ve Demokratik İlerleme Partisi (PDP) adayı Jelena Trivic arasında “Seçimi biz kazandık.” yarışı yaşanmıştı. Seçim akşamı iki parti kanadı da kendi adaylarının seçimi kazandığına dair açıklamalarda bulunmuş, Dodik de Trivic de zafer konuşması yapmıştı.

CIK’in yayımladığı resmî olmayan sonuçlara göre, Dodik’in seçimi önde tamamlayarak yeni RS Başkanı olduğu açıklanmıştı. Tüm bu yaşananlar üzerine RS’deki muhalefet partileri Dodik’in seçimi “hileyle” kazandığını belirterek oyların yeniden sayılması için CIK’e başvurmuştu.

Muhalefet partileri binlerce kişinin katılımıyla önceki haftalarda protestolar düzenlemişti. CIK, 13 Ekim’de oyların yeniden sayımına başlarken, Dodik’i destekleyenler de salı günü büyük bir gösteri organize etmişti. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler