'İslam Karşıtlığı'

2021 Yılında Müslümanlara ve Camilere Yönelik 662 Saldırı

Berlin polisi, Müslümanlara yönelik şiddet çağrısında bulunan kişilere yönelik 91 farklı operasyon düzenlediğini açıkladı. Ayrıca, Almanya'da şu ana kadar İslamofobik saiklerle işlenmiş suçların sayısı kamuoyuyla paylaşıldı.

Fotoğraf: B.Dpunkt - Shutterstock

Almanya’da çeşitli ırkçı kişilerin internet üzerinden İslam karşıtı yorum ve resimler paylaşması sonrası Berlin’deki polis birimleri harekete geçti. İslam karşıtı ve antisemitik hakaretler içeren ırkçı yorum ve resimlerin paylaşması sonrası Alman polisi baskınlar düzenlemeye başladı.

91 Polis Baskını

Berlin polis teşkilatının Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, toplam 91 haneye baskınlar düzenlendiği belirtildi. Baskınların 30 Kasım 2022 tarihinde 14 eyalette sabah 6’dan düzenlendiği açıklandı. Baskınlarda şüphelilerin ifadeleri alındı. Ayrıca bilgisayar ve cep telefonlarına el konuldu.

Başkent Berlin’de de dokuz eve baskın düzenlendi. Berlin’in Spandau, Moabit, Gesundbrunnen, Prenzlauer Berg, Mariendorf, Köpenick ve Hellersdorf bölgelerinde yapılan baskınlarda 60’dan fazla polisin yer aldığı aktarıldı. Özel hareket ekiplerinin de destek verdiği gelen bilgiler arasında.

İslamofobik Saiklerle Gerçekleşen Saldırı ve İşlenen Suçlar

Öte yandan; 2022’nin üçüncü çeyreğinde ülke genelinde Müslümanlara yönelik 120 İslamofobik suç kaydedildigi aciklandi. Sol Parti’nin Federal Meclisteki soru önergesine  verilen cevapta, on kişi yaralandı, ancak hiçbir şüpheli tutuklanmadı.

Bedensel saldırılara ilaveten hakaret, nefrete teşvik, mülke zarar verme ve anayasaya aykırı örgütlerin sembollerinin kullanılması da yer aldı. Suçların büyük çoğunluğu “aşırı sağ” görüşlere ve oluşumlara atfediliyor. Ayrıca, camilere yönelik 11 saldırı gerçekleştiği de bildirildi. “Dinî mekanlara ve camilere” yönelik saldırılar kapsamına yalnızca, cami binaları için geçerlidir. Diğer ibadet yerleri, cami dernekleri ve İslami kurumlar bu kapsamda yer almıyor.

2021: Müslümanlara ve Camilere Yönelik 662 Saldırı

Hükûmet, rakamların geçici olduğunu ve eylemlerin rapor edilmesinie devam edileceğini de belirtti. Bu yılın ilk çeyreğinde 83 saldırı gerçekleşmiş ve ikinci çeyrekte 69 saldırı daha vuku bulmuştu.

Geçtiğimiz 2021 yılında ise Almanya’da Müslümanları ve camileri hedef alan 662 suç işlendi. Bu tanım dahilindeki saldırıların sayısı 2020’de 901, 2019’da 884, 2018’de 24 ve 2017’de 950’ydi. 2021 yılında, böylece, Almanya’da Müslümanlara ve camilere karşı işlenen suçların sayısı son üç yılda ilk kez azalmıştı. Son dönemdeki düşüşün bir nedenlerinden birinin Kovid-19’e karşı uygulanan kısıtlamalar olabileceği düşünülüyor. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler