'Avusturya'

Protestolara Sebep Olan Koalisyon, Çalışma Anlaşmasını Tanıttı

Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde merkez sağcı Halk Partisinin (ÖVP), aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) ile kurduğu koalisyon, tepkilere sebep olan çalışma anlaşmasını tanıttı.

Fotoğraf: bogdan ionescu / Shutterstock.com

Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde kurulan merkez sağ-aşırı sağ koalisyonu tepkileri üstüne topladı. Gelişmelerle ilgili açıklama yapan Uluslararası Auschwitz Komitesi, koalisyonu Avusturya ve Avrupa’nın itibarı için “acı bir işaret” olarak nitelendirdi. Uluslararası Auschwitz Komitesi Başkan Yardımcısı Christoph Heubner yaptığı açıklamada, “Özgürlük Partisine (FPÖ) mensup olan pek çok kişinin Avusturya’da milliyetçi gruplarla (Alm. Burschenschaften) paylaştığı bariz ve saldırgan antisemitizm, Halk Partisinin (ÖVP) bu koalisyona girerek aşırı sağcıları sosyal olarak kabul edilebilir hale getirmesi kadar utanç vericidir.” ifadelerini kullandı.

“Meyhane İkramiyesi”

Cuma günü Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) ve Udo Landbauer (FPÖ) tarafından tanıtılan koalisyonun çalışma anlaşmasında yer alan ve 2019 yılının başlarında FPÖ tarafından gündeme getirilen “Meyhane İkramiyesi” (Alm. Wirtshausprämie) tepkilere sebep oldu. Çalışma anlaşmasının turizm ve gastronomi bölümünde ikramiyeyle ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “Sosyal bir buluşma yeri olarak meyhane, ülkemizin kimliğinin önemli bir parçasıdır. Enflasyon dönemlerinde dahi meyhane kültürünün sürdürülebilmesi için Meyhane İkramiyesi uygulanacaktır.”

“Irkçılarla Koalisyona Hayır”

Aşağı Avusturya’nın Sankt Pölten kentindeki eyalet meclisi binası önünde seçim günü düzenlenen gösteride protestocular, “Irkçılarla koalisyona hayır” yazılı pankartlar açmıştı.

Eyalet başkanını belirlemek için oy kullanmak üzere eyalet binasına gelen özellikle aşırı sağcı meclis üyelerini yuhalayan göstericiler, geçmiş dönemlerde ırkçı açıklamalarda bulunmuş ya da Nazi propagandası yapmış siyasilere sert tepki göstermişti.

Protestoya katılan, ırkçılık karşıtı çalışmalarıyla tanınan SOS Mitmensch sivil toplum kuruluşu Sözcüsü Alexander Pollak, Nazi propagandası yaptığı tespit edilmiş, ırkçı açıklamalarda bulunmuş kişilerin bulunduğu bir parti ile koalisyon kurulmasına sessiz kalmamak ve tepki göstermek üzere bu protestoya katıldıklarını ifade etmişti. Pollak, böyle bir koalisyonun kabul edilemez olduğunu belirterek demokrasinin kırmızı çizgilerinin ırkçı ve aşırı sağcı ideolojilerden korunması ve ırkçı ve aşırı sağcı kişilerin kurulacak eyalet hükümetinde görev almaması gerektiğini söylemişti.

Seçim Sonuçları

Bu arada Aşağı Avusturya Eyalet Başkanı Johanna Mikl-Leitner, başkan seçimi için yapılan oylamada 56 üyenin bulunduğu mecliste 24 oyla yeniden eyalet başkanı oldu.

Aşağı Avusturya eyaletinde ocakta yapılan seçimlerde yüzde 10 oy kaybetmesine rağmen birinci parti olan ÖVP, önce Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile görüşmüş, bu görüşme olumsuz sonuçlanınca, aşırı sağcı FPÖ ile anlaşmıştı.

ÖVP’nin SPÖ yerine FPÖ ile anlaşmasına tepki gösteren çok geniş kesimler, merkez sağı, ırkçılarla koalisyon kurmakla suçlamıştı. (P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler