'Futbol ve Ramazan'

Ramazanda Maçlara Ara Verilmesini Yasaklama Kararı Tepki Çekti

Fransa Futbol Federasyonunun (FFF), Müslüman futbolcular için iftarda maçlara ara verilmesini yasaklaması tepkiye yol açtı.

Fotoğraf: StudioPhotoLoren / Shutterstock.com

Fransa Futbol Federasyonu (FFF), Federal Hakemler Komisyonu (CFA) aracılığıyla 30 Mart’ta hakemlere elektronik posta göndererek, Müslüman futbolcuların oruçlarını açması için maçlara ara verilmemesini istedi ve aykırı davrananların ceza alabileceği uyarısında bulundu.

Elektronik postanın detaylarının basın ve sosyal medyada yer almasının ardından toplumun çeşitli kesimlerinden bu karara tepki gösterildi.

“Bir Hurma, Bir Bardak Su, Oldu FFF’nin Kabusu”

Fransa Ligue 1’in lideri Paris Saint-Germain’in (PSG), 2 Nisan’da Olimpik Lyon’u ağırladığı maç öncesi PSG taraftar grubu Paris Ultra Kolektifi, Müslüman futbolculara yönelik bu adımı, açtıkları “Bir hurma, bir bardak su, oldu FFF’nin kabusu” yazılı pankartla protesto etti.

Parisli Noam Placide, Fransa’yı bu konuda diğer ülkelerle kıyaslayarak, İngiltere’de futbolculara iftar için maçlarda zaman ayrıldığını anımsattı. Placide, 90 dakikalık bir maçta iftarlarını açmak için futbolculara zaman verilebileceğini ifade ederek, bunun oyuncuların sahaya daha güçlü dönmelerini sağlayacağını savundu.

“90 Dakikalık Maçta Bir Dakika Bir Şey Değil”

Bir diğer Paris sakini Sabrina Khelfallah ise FFF’nin futbolculara iftar için maç sırasında ara verilmesini istememesine anlam veremediğini belirterek, bunun sadece maçta 1 dakikaya mal olacağını, ardından maça kalındığı yerden devam edilebileceğine dikkati çekti. Khelfallah, FFF’ye bu konuda katılmadığını dile getirerek, “İzin vermeleri gerekir, 90 dakikalık maçta bir dakika bir şey değil.” dedi.

Paris’e turistik seyahat için gelen Fas asıllı İspanyol Ismail Enjri (20), İspanya’da amatör ligde futbol oynadığını söyledi. Enjri, İspanya Birinci Futbol Ligi’nde (La Liga) ve ülkesinin amatör liginde iftarını açabilmeleri için Müslüman futbolculara zaman verildiğini anlattı. Fransa’da La Liga’dakinden daha fazla Müslüman futbolcu olduğunu anımsatan Enjri, FFF’nin iftar için maçlara ara verilmemesini istemesine ilişkin “Bir Müslüman olarak, haksızlık bu.” yorumunu yaptı. (P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler