Terör Saldırıları Fransa’da Uzayan Olağanüstü Hâl

13 Kasım 2015’te Paris’te gerçekleştirilen ve 130 kişinin ölümü ile 351 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırılarının ardından ülkede ilan edilen olağanüstü hâl Fransa Ulusal Meclisi tarafından 31 hayır oyuna karşılık 212 evet oyu ile 26 Mayıs 2016’ya kadar uzatıldı.

admin 1 Nisan 2016

Terör tehlikesinin hâlâ devam ettiğini belirten Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve olağanüstü hâl kapsamında bu zamana kadar gerçekleştirilen 3 bin 336 aramada 578 silah ele geçirildiğini ve 23 terörü övme vakasının hukuka intikal ettiğini belirtti.

Olağanüstü hâl hâkim kararı olmaksızın gece yarısı ev baskınlarının yapılabilmesine, toplanma yasağı ve şüphelilerin ev hapsine dair güvenlik güçlerine geniş yetkiler tanıyor. Bu kapsamda 3200 ev aranırken 400 kişinin de ev hapsine mahkûm edildiği belirtiliyor. İnsan hakları örgütleri ve kimi muhalefet yetkilileri ise polisin yetkisini aştığı ve güvenliğe bireylerin özgürlüğünden daha çok önem verildiği gerekçesiyle alınan uzatma kararını eleştiriyor. Olağanüstü hâl daha önce de 26 Şubat’a kadar uzatılmıştı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |