Avrupa'da İslam 2015 Avrupa İslamofobi Raporu Yayımlandı

SETA 2015 Avrupa İslamofobi Raporu açıklandı. Avrupa’nın 25 ülkesinde 37 bilim insanının İslamofobi konusunda yaptığı çalışmalarla tamamlanan raporun sunumunda tüm katılımcılar İslamofobinin bir suç olarak kabul edilmesi görüşünü dile getirdi.

admin 1 Nisan 2016

Panelin açılışında söz alan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran Müslüman karşıtı saldırıların Avrupa’da ırkçı saldırı kategorisi yerine İslamofobik saldırı olarak kayıt altına alınması gerektiğini savundu. Rapor editörlerinden Salzburg Üniversitesi öğretim üyesi Farid Hafez İslamofobinin bir suç olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtirken siyasilerin kapsamlı ve somut politikalar geliştirmeleri gerektiğini savundu. Hafez ayrıca Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılarla ilgili sağlıklı bilgilere ulaşabilmenin zorluğuna değindi.

Rapor yazarları İslamofobinin endişe verici bir şekilde arttığını, bilhassa Paris saldırıları sonrası yükselişe geçen saldırıların üçte birinin kadınlara yönelik olduğunu belirtiyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |