Almanya'da "Polis Kontrolü" Kararı “Irkçı Polis Kontrolleri Anayasaya Aykırı”

Alman İnsan Hakları Enstitüsü, Rheinland Pfalz Yüksek İdari Mahkemesinin ırkçı kimlik kontrolleri aleyhinde verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

admin 1 Mayıs 2016

Mahkeme polis tarafından ten rengi gibi değişmez fiziki özellikler baz alınarak yapılan kimlik kontrollerinin Alman Anayasasının 3. maddesinde yasaklanan ırkçı ayrımcılık ile çeliştiğine hükmederek Alman güvenlik güçleri tarafından yapılan bu tarz kontrollerin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Yaptığı açıklamada uluslararası sözleşmelerde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki ilkelerle de çelişen böylesi ayrımcı uygulamaların engellenmesi için uluslararası insan hakları komitelerinin Almanya’yı daha önce pek çok kez uyardığını hatırlatan Alman İnsan Hakları Enstitüsü, değişmez fiziki özellikler baz alınarak yapılan polis kontrollerinin insan onurunu yaralayıcı ve genelleyici olduğunu ve hükûmetin bu konuda bir an önce harekete geçerek hukuk devleti ilkelerine uygun düzenlemeler yapması gerektiğini ifade etti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |