UNESCO'dan Kudüs Kararı “Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlarındır”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Mescid-i Aksa’nın Filistin’e ait bölünmez bir bütün olduğunu vurgulayarak, İsrail’in Mescid-i Aksa ile ilgili planlarını kınadı.

admin 1 Mayıs 2016

UNESCO Yürütme Kurulu, İbrahim Camii ile Bilal bin Rabah Mescidinin Filistin’e ait bölgeler olduğunu açıklayarak “Beytüllahim ve el Halil’deki bölgeler Filistin’in ayrılmaz bir parçasıdır. İsrail’in devam eden kazı çalışmaları bölgeyi duvarla birbirinden ayırma planıdır ve yasa dışıdır.” ifadelerinde bulundu.

UNESCO yetkilileri İsrail’in yaptığı çalışmaların bölgedeki tarihî eserlere büyük zarar verdiğini de belirtti. 2015 Ekim ayında UNESCO Mescid-i Aksa’nın ve Kudüs’ün Müslümanlara ait olduğunu kabul etmiş ve gelen baskılar sonrası ise bu öneriyi geri çekmişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |